Chiny znów blokują - tym razem Amazona i iTunes

Chińskie władze zablokowały dostęp do serwisów iTunes oraz Amazon - z doniesień dziennikarzy przebywających w Państwie Środka wynika, że obie witryny są tam niedostępne. Przyczyną wprowadzenia blokady jest najprawdopodobniej pojawienie się w ofercie serwisów składanki "Songs for Tibet - The Art of Peace".

Problem potwierdzają użytkownicy z najróżniejszych prowincji Chin - podczas próby wyświetlenia iTunes oglądają jedynie komunikat o nieznanym błędzie. Warto odnotować, że Apple nie uruchomiło jeszcze chińskiej wersji iTunes - Chińczycy mogą (to znaczy mogli - do momentu wprowadzenia blokady) jednak pobierać z serwisu darmowe materiały, a jeśli dysponują wydaną przez amerykański bank kartą płatniczą, to mogą (mogli) również dokonywać zakupów. Amazon.com blokowany jest selektywnie - większość serwisu jest dostępna, jednak nie da się wyświetlić stron, na których można zamówić lub pobrać kompilację piosenek "Songs for Tibet - The Art of Peace".

Wśród osób próbujących uzyskać z Chin dostęp do serwisów muzycznych byli m.in. nasi koledzy z IDG - przy standardowych ustawieniach żaden z nich nie zdołał wyświetlić iTunes czy Amazona. Udało się to dopiero po nawiązaniu połączenia VPN z firmowym serwerem (zlokalizowanym poza terytorium Chin).

Przedstawiciele Apple na razie nie komentują tych informacji - nie wiadomo więc, czy i jak firma zareaguje na blokadę. Warto odnotować, że Apple otworzył niedawno swój pierwszy sklep w Chinach (Apple Store w Pekinie) i zapowiadał ekspansję na ten rynek.

Album "Songs for Tibet" zawiera 20 piosenek - wśród ich wykonawców znaleźli się m.in. Sting, Alanis Morissette oraz John Mayer. Jego autorzy mówią, że kompilacja powstała, by "wspierać inicjatywy pokojowe w Tybecie oraz zachowanie integralności kulturowej tego kraju.