Chiny zwalczają komórkowy spam

Agencja prasowa Xinhua podała, że Chiny zamierzają uczynić kolejny krok w walce z niechcianymi wiadomościami. Okazuje się bowiem, że spam, kierowany na telefony komórkowe staje się poważnym, dla Chińskiej Republiki Ludowej, problemem. Rząd tego kraju prawdopodobnie nakaże rejestrowanie się użytkownikom telefonów na karty pre-paid.

W Chinach jest obecnie około 390 milionów użytkowników telefonów komórkowych, z czego ponad połowa korzysta z usług typu pre-paid. Od 2006 roku wszyscy oni będą musieli zarejestrować się pod prawdziwymi imionami i nazwiskami w ten sam sposób, w jaki czynią to zwykli abonenci. Operatorzy telefonii komórkowej, tacy jak China Mobile czy China Unicom, zdążyli już oprotestować plany rządu. Twierdzą, że omawiane zarządzenie będzie niezwykle trudne do wprowadzenia w życie. Według nich, po pierwsze rejestracja wymagać będzie olbrzymiej ilości papierkowej roboty, po drugie - godzi w prawo do prywatności.

Wang Xudong, szef chińskiego Ministerstwa Informacji, stwierdził, iż planowane rozporządzenie godzić będzie nie w prywatność czy interesy operatorów a przede wszystkim w spamerów. Jednocześnie Xudong podkreślił, że w tym roku, operatorzy zmuszeni byli zlikwidować ponad 10000 numerów telefonicznych, z których wysyłane były wiadomości o treści erotycznej lub mające na celu wyłudzenia i oszustwa.

Zobacz również:

  • Nie możesz się dodzwonić? Oto, jak sprawdzić czy ktoś zablokował Twój numer

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: