Chipset Numo zamienia TV w wirtualny desktop

Firma Ncomputing zapowiedziała układ scalony, dzięki któremu urządzenia elektroniczne powszechnego użytku (takie jak odbiorniki TV oraz set-top boxes) zamienią się w wirtualne desktopy zapewniające dostęp do internetu oraz uruchamianie aplikacji Windows i Linux.

Chipset Numo ma dwurdzeniowy procesor oparty na architekturze Arm, który może - po podłączeniu urządzenia do komputera hosta - obsługiwać multimedialne aplikacje Windows i Linux. Całością rozwiązania zarządza firmowe oprogramowanie Vspace (instalowane na komputerze pełniącym rolę hosta i wspierające opracowaną przez Microsoft technologię RemoteFX), które zamienia urządzenie elektroniczne w wirtualny desktop.

Urządzenia z chipsetem Numo zapewniają również bezprzewodowy dostęp do internetu (bez potrzeby korzystania z usług hosta) oraz mogą pełnić rolę netbooka lub cienkiego klienta (pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego 2.1).

Chipset kosztuje 20 USD. Do tego trzeba doliczyć 10 USD za dodatkowe elementy instalowane w urządzeniu. NComputing zapowiada, że pierwsze elektroniczne urządzenie (wirtualny desktop) oparte na układzie Numo zademonstruje pod koniec kwietnia br. na targach Interop w Las Vegas.