Chipset Numo zamienia TV w wirtualny desktop

Firma Ncomputing zapowiedziała układ scalony, dzięki któremu urządzenia elektroniczne powszechnego użytku (takie jak odbiorniki TV oraz set-top boxes) zamienią się w wirtualne desktopy zapewniające dostęp do internetu oraz uruchamianie aplikacji Windows i Linux.

Chipset Numo ma dwurdzeniowy procesor oparty na architekturze Arm, który może - po podłączeniu urządzenia do komputera hosta - obsługiwać multimedialne aplikacje Windows i Linux. Całością rozwiązania zarządza firmowe oprogramowanie Vspace (instalowane na komputerze pełniącym rolę hosta i wspierające opracowaną przez Microsoft technologię RemoteFX), które zamienia urządzenie elektroniczne w wirtualny desktop.

Urządzenia z chipsetem Numo zapewniają również bezprzewodowy dostęp do internetu (bez potrzeby korzystania z usług hosta) oraz mogą pełnić rolę netbooka lub cienkiego klienta (pracującego pod kontrolą systemu operacyjnego Android 2.1).

Chipset kosztuje 20 USD. Do tego trzeba doliczyć 10 USD za dodatkowe elementy instalowane w urządzeniu. NComputing zapowiada, że pierwsze elektroniczne urządzenie (wirtualny desktop) oparte na układzie Numo zademonstruje pod koniec kwietnia br. na targach Interop w Las Vegas.