Chipset Nvidii 980a oficjalnie

Nvidia oficjalnie "ożywiła" nowy chipset dla procesorów AMD Phenom II - 980a. Gigant rynku kart graficznych uruchomił podstronę poświęconą nowemu produktowi, gdzie znaleźć można specyfikację i zdjęcia referencyjnej platformy. Oznacza to także, iż już wkrótce możemy spodziewać się nowych płyt głównych z układem 980a na pokładzie.

Referencyjna platforma Nvidii bazuje na chipsecie 980a SLI, który współpracuje z chipem nForce 200 i zintegrowanym układem graficznym klasy GeForce 8300. Platforma wspiera technologie quad-SLI i dedykowana jest do współpracy z CPU z podstawkami AM2, AM2+ i AM3. Nowy chipset obsługuje zarówno procesory ze zintegrowanym kontrolerem pamięci DDR2, jak i DDR3 (dotyczy procesorów z podstawką AM3).

980a obsługuje także osiem portów SATA, dwa złącza PATA, do dwunastu interfejsów USB 2.0 i maksymalnie dwa kontrolery gigabitowego Ethernetu. W rzeczywistości jednak nowy chipset Nvidii to nic więcej jak układ 780a obsługujący procesory z podstawką AM3, które współpracują z pamięciami DDR3.

Chipset Nvidii 980a oficjalnie

Referencyjna platforma Nvidii zbudowana w oparciu o chipset 980a

Więcej informacji: witryna Nvidia.com (w j. ang.)

Zobacz Ranking produktów PCWorld.pl - płyty główne AMD - AM3