Chipset z HD

Najnowszy chipset AMD do firmowych jedno- i dwurdzeniowych Athlonów z podstawką AM2 wyposażono w nowoczesny rdzeń graficzny z silnikiem wideo AVIVO.

AMD zaoferowało jednocześnie wprowadziło do oferty dwa modele chipsetów - 690 G i V. Wybór jednego z nich ma bezpośredni wpływ na wyposażenie płyt głównych. Kupując płytę główną z chipsetem w wersji G, która ma zintegrowany rdzeń graficzny Radeon X1250, mamy gwarancję jej wyposażenia w wyjście cyfrowe wideo z obsługą HDCP. W zależności od wersji płyty producenci oferują modele z wyjściem DVI, HDMI lub tak jak Asus, z oboma jednocześnie. Na płytach z chipsetem 690 V wyjść cyfrowych nie będzie. Poza tym chipsety się nie różnią, ich rdzeń graficzny będzie oferował identyczną wydajność (choć w wersji V nazwany jest Radeonem 1200). Nowością jest wyposażenie chipsetu w zintegrowany silnik wideo AVIVO. To pozwala na sprzętowe przyśpieszenie dekodowania filmów DVD-Video zakodowanych MPEG2 i częściowo materiału HD (jak zapewnia AMD, filmy w trybie 720p powinny być odtwarzane płynnie). Na rewelacyjną wydajność w grach 3D nie ma co liczyć, lecz dla tych, którzy chcą na platformie z AMD 690 zbudować wydajny pecet, przeznaczono dodatkowe gniazdo PCI Express x16, w którym można umieścić samodzielną kartę graficzną. Nasze wstępne testy wykazały, że wydajność zintegrowanego rdzenia graficznego pozwala na płynną grę w stosunkowo skomplikowane gry ("Half Life 2", "Far Cry") w rozdzielczości do 1024x768 pikseli. Płyty z chipsetami AMD 690 są chłodzone pasywnie i na razie są oferowane tylko w formacie Micro-ATX. Współpracują z pamięciami DDR2 800, a mostek południowy obsługuje wszystkie najnowsze standardy urządzeń peryferyjnych. Jest więc kontroler gigabitowy LAN, napędów dyskowych ATA133, SATA II, a także kontroler RAID pracujący w trybach 0,1 i 0+1. Z chipsetem zintegrowano ponadto 8-kanałowy kodek audio. Zaletą nowych płyt mają być ich niskie ceny - około 230 zł za najlepsze modele. To sprawia, że na płytach z AMD 690 będzie można zbudować niedrogą i wydajną platformę do domowej rozrywki lub zastosowań biurowych.

<Podpis> Płyta Asus M2A-VM HDMI oparta na chipsecie AMD 690G wyposażona jest w podwójne wyjście cyfrowe wideo - DVI i HDMI.