Chipsetowe plany NVIDII

W Sieci pojawiło się kilka informacji na temat nowych chipsetów NVIDII o oznaczeniu MCP72 i nForce 680i LT. Pierwszy przeznaczony jest do obsługi mających się dopiero pojawić na rynku najnowszych czterordzeniowych układów AMD w wersji AM2+, natomiast drugi to okrojona, tańsza wersja nForce'a 680i SLI.

Pierwsza z nowości, czyli jednoukładowy chipset MCP72, przeznaczona jest do obsługi procesorów AMD w wersji AM2 oraz mających się dopiero pojawić na rynku najnowszych czterordzeniowych układów (z mikroarchitekturą o kodowej nazwie Agena i Budapest), obsadzanych w podstawce Socket AM2+ i pracujących z szyną systemową HyperTransport 3.0. Chip, który charakteryzuje się niewielkim zapotrzebowaniem na energię wspiera technologię SLI oraz obsługuje PCI-Express 2.0, sześć portów SATAII i dwie gigabiowe karty sieciowe. Prawdopodobnie NVIDIA zdecyduje się też na wprowadzenie do swojej oferty wersji układu oferującej zintegrowany GPU.

Jeżeli chodzi o drugą z nowości, to w przeciwieństwie do płyt głównych bazujących na mocniejszym układzie nForce 680i SLI i wykorzystujących ciepłowody, płyty oparte na okrojonym nForce 680i LT SLI będą korzystały z aktywnego systemu chłodzenia. Układ zamiast wsparcia pamięci DDR2-1200 dysponuje kontrolerem kości DDR2-800. Cięcia dotknęły też modułów sieciowych (zamiast dwóch, użytkownik otrzyma do dyspozycji jedną kartę Gigabith Ethernet) oraz ilości portów USB 2.0 (z dziesięciu pozostało osiem). Warto też dodać, że nowość obsługuje szynę FSB 1333 MHz.

Płyty bazujące na chipsecie nForce 680i LT powinny trafić do sprzedaży już na początku marca, natomiast układ MCP72 trafi na rynek wraz z procesorami Agena i Budapest, czyli na początku drugiej połowy tego roku.

Wiecej informacji można znaleźć w serwisie DailyTech.com.