Chipsetowe porozumienie - Intel i Via

Intel i Via poinformowały o zawarciu porozumienia w sprawie toczącego się od dwóch lat sporu prawnego o nielicencjonowane wykorzystywanie rozwiązań technologicznych Intela przez tajwańską firmę Via.

Intel i Via oświadczyły, że doszły do porozumienia w sprawie toczącego się od dwóch lat sporu prawnego o nielicencjonowane wykorzystywanie rozwiązań technologicznych Intela przez tajwańską firmę Via. Spór między Intelem a firmą Via toczy się od 1998 roku, kiedy to Intel oskarżył tajwańskiego producenta chipsetów o naruszenie praw patentowych. Pozew Intela trafił do sądów w USA, Singapurze i Wielkiej Brytanii, a w styczniu tego roku procesorowy gigant złożył w US International Trade Commision (ITC) petycję o zakaz dystrybucji niektórych produktów firmy Via na terenie USA.

Na mocy osiągniętego porozumienia Intel automatycznie wycofuje pozwy złożone w Wielkiej Brytanii, Singapurze i w ITC, choć nie oznacza to zakończenia konfliktu prawnego pomiędzy firmami. Zgodnie z zawartym porozumieniem firma Via zobowiązała się do zapłacenia Intelowi odszkodowania za naruszenie jego praw do technologii chipsetów x86 oraz uiszczenia licencyjnych opłat za wykorzystywanie patentów firmy Intel, która ze swojej strony zobowiązała się do zmodyfikowania umowy licencyjnej, tak aby Via mogła produkować i sprzedawać chipsety współpracujące z procesorami Intel Pentium III, Intel Celeron i wcześniejszymi modelami.

Wycofanie wniosków nie dotyczy chipsetów Via, współpracujących z podobnymi chipami PC, produkowanymi przez rywala Intela, firmę AMD. Prawo firmy Via do produkcji chipsetów, pracujących z procesorami AMD i wykorzystujących tę samą architekturę x86 co procesory Intela, nie było częścią oryginalnej umowy licencyjnej z firmą Via i sprawa ta jest wciąż przedmiotem prawnego sporu, oświadczył rzecznik prasowy Intela, Chuck Mulloy.


Zobacz również