Chipsety ATI z grafiką DirectX 9

ATI przygotowuje chipsety dla procesorów AMD64, które zostaną wyposażone w rdzeń graficzny obsługujący funkcje DirectX 9. Układy ATI występują na razie pod kryptonimem RS480 oraz RX480. Pierwszy z nich posiada wbudowany rdzeń graficzny, natomiast drugi jest rozwiązaniem dyskretnym, pozbawionym tego dodatku. Nowością będzie również mostek południowy IXP400 obsługujący m.in. 4 napędy Serial ATA-150, dyski ATA133, 8 portów USB 2.0 oraz zintegrowany układ audio.

ATI RS480 wyposażony zostanie w interfejs PCI Express oraz, jak już wspominaliśmy rdzeń graficzny. Będzie to najprawdopodobniej któraś z odmian Radeona, jednak z racji na korzystanie z systemowej pamięci operacyjnej nie należy spodziewać się wyników wydajności na poziomie tradycyjnych kart graficznych. Pierwsze próbki chipsetu powinny pojawić się na początku przyszłego roku. Masowa produkcja ma ruszyć w drugim lub trzecim kwartale 2004 roku.

ATI RX480 ma różnić się jedynie brakiem na wyposażeniu rdzenia graficznego. Pozostałe cechy jego budowy mają pozostać niezmienione.

ATI na razie jako jedyny producent chipsetów planuje wprowadzić do oferty chipsety z „grafiką” dla 64-bitowych procesorów AMD. Nie wiadomo na razie jak na wydajność układu graficznego wpłynie specyficzna architektura procesorów AMD, które posiadają wbudowany kontroler pamięci. Powoduje to, że układ graficzny będzie musiał komunikować się z procesorem w celu dzielenia pamięci, a to może powodować dodatkowe opóźnienia obniżające wydajność nie tylko samej grafiki ale też systemu jako całości. Przewidujemy, że nawet szybki interfejs Hyper Transport może nie sprostać temu wyzwaniu.

ATI, po wprowadzeniu chipsetów przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych, zaproponuje także podobne układy do instalacji w notebookach. Ten segment rynku będzie naszym zdaniem bardziej perspektywiczny dla koncernu ATI. Zintegrowana grafika w chipsetach dla procesorów, które są przeznaczone dla wymagających użytkowników wydaje się nam niezbyt trafionym pomysłem. Ta grupa odbiorców zapewne zdecyduje się na kupno wydajnej karty graficznej, a być może będzie to już model wyposażony w interfejs PCI Express.


Zobacz również