Chipsety NVIDIA dla P4 już na dniach?

Być może podczas marcowych targów CeBIT 2005 odbędzie się premiera chipsetów firmy NVIDIA przeznaczonych do współpracy z procesorami Intel.

NVIDIA jako pierwsza z powodzeniem stosowała w swoich produktach dwukanałowy kontroler pamięci RAM. Procesory AMD z racji swojej architektury nie były w stanie wykorzystać pełni jego możliwości (największy wzrost wydajności zyskiwaliśmy przy zintegrowanym rdzeniu graficznym). Już kilka lat temu pisaliśmy, że chcielibyśmy ujrzeć ten sam procesor, lecz współpracujący z o wiele lepiej odpowiadającymi jego możliwościom procesorami Intel Pentium 4. Niestety NVIDIA nie miała licencji Intela, który pieczołowicie dbał o własną działkę chipsetową i po kilku miesiącach zaproponował własne układy z kontrolerami dwukanałowymi.

Obecnie problemem jaki dotyka najbardziej wymagających użytkowników platformy Intela jest brak stosunkowo niedrogich rozwiązań pozwalających na instalację dwóch kart graficznych pracujących w trybie SLI. Już wkrótce sytuacja ta się zmieni, za sprawą podpisanego przez Intela i NVIDIĘ porozumienia licencyjnego. NVIDIA przygotowała już odpowiedni chipset o nazwie kodowej Crush 19, który przeszedł testy zgodności PCI-Express i jeszcze w tym miesiącu rozpocząć się ma jego masowa produkcja.

nForce 4 dla platformy Intela będzie obsługiwał technologię SLI i współpracował zarówno z procesorami P4 jak i Celeron D (z podstawką LGA775). Układ może pracować z szyną systemową 1066 MHz, obsługuje instrukcje EM64T, technologię XD-bit oraz EIST. Akceptowane pamięci to DDR2 533 i 667 MHz. Mostek północny ma obsługiwać funkcje obecne w odmianie bez mostka północnego chipsetu dla procesorów AMD (64-bitowe układy AMD oraz Sempron 3100+ mają zintegrowane kontrolery pamięci RAM, tak więc mostek północny nie jest konieczny) - NVIDIA RAID, ActiveArmor firewall, gigabitowy kontroler sieci LAN, SATA 300, USB 2.0, FireWire oraz 8-kanałowy kontroler audio.


Zobacz również