Chipsety do Quadów

NVIDIA w 2006 roku wyjątkowo często prezentowała nowe układy sterujące do procesorów.

Nowy chipset do Core 2 Duo pozwoli w pełni wykorzystać możliwości procesorów Intela. Zamiast nForce 590 SLI (Intel Edition), którego premiery praktycznie nie było, NVIDIA pokazała trzy zestawy układów sterujących. Parametry chipsetów z serii 6xx są niemal takie same, jak w wypadku 5xx. nForce 680i SLI zastępuje nForce 590 SLI, obsługuje dwie karty PCI Express x16, jedną kartę PCI Express x4 oraz sześć PCI Express x1, a pamięci DDR2 dwukanałowo i wykorzystuje profile EPP. Pozwala na podłączenie sześciu dysków Serial ATA II oraz dwóch ATA133. Obsługuje dwie karty sieciowe typu GbE z możliwością ich łączenia. Od poprzednika odróżnia go opcja współpracy z pamięciami DDR2 1200, których nie ma jeszcze na rynku i większa częstotliwość magistrali systemowej (1333 zamiast 1066 MHz).

Do mniej rozbudowanych komputerów przeznaczone będą chipsety nForce 650i SLI oraz nForce 650i Ultra. Pierwszy pozwala łączyć dwie karty PCI Express x8 (SLI) lub korzystać z jednej w trybie x16 i obsługuje pamięci do DDR2 800, natomiast nForce 650i Ultra nie pracuje w trybie SLI. Poza tym oba umożliwiają: korzystanie z dwóch kart PCI Express x1, podłączenie do czterech dysków ATA133, czterech Serial ATA II i do ośmiu urządzeń przez interfejs USB 2.0 oraz korzystanie z dźwięku wysokiej jakości (HDA - Azalia). Chipsety do procesorów Intela będą obsługiwać wszystkie produkowane obecnie modele, od Celerona 4 do Core 2 Quad. Ich największą zaletą mają być ogromne, jak zapewnia firma, możliwości przetaktowania - FSB do 525 MHz, a więc efektywnie do 2,2 GHz.

Nieco później pojawią się układy NVIDIA nForce 680a SLI do procesorów AMD. W rzeczywistości będą to dwa połączone ze sobą układy nForce 590 SLI, które umożliwią współpracę dwóch procesorów Athlon 64 FX 7x. Pozwolą na korzystanie z czterech kart sieciowych GbE z możliwością łączenia przepustowości, z dwunastu dysków Serial ATA II, dwudziestu urządzeń USB 2.0, dwóch kart PCI Express x16 oraz dwóch PCI Express x8. Przeznaczone będą na platformę 4x4, na której stosowane będą procesory z podstawką Socket 1207.