Chipy dla bezprzewodowych

Texas Instruments przedstawił dwa nowe, energooszczędne chipy, które pozwolą na wielotygodniową pracę aparatów telefonicznych bez konieczności ładowania baterii.

Zaprezentowane przez firmę Texas Instrument nowe chipy DSP (Digital Signal Processor) przeznaczone dla telefonów komórkowych są 10 razy szybsze od poprzedniej oferty firmy i pozwolą klientom Texas Instruments (Nokia, Ericsson, Motorola) stworzyć modele telefonów komórkowych zdolnych do odbioru transmisji wideo z Internetu. Poza tym zużywają sześciokrotnie mniej energii w porównaniu z układami dostępnymi obecnie na rynku. Urządzenia wykorzystujące DSP mogą być zaopatrzone w cyfrowe kamery transmitujące bezprzewodowo obrazy do Internetu, lepszej jakości odtwarzacze audio-wideo i wydajne mechanizmy do pobierania programów z Internetu.

"To najprawdopodobniej najważniejsza innowacja Texas Instruments w ostatnich kilku latach" - oświadczył Will Strauss z firmy analitycznej Forward Concepts. W. Strauss przewiduje, że wartość sprzedaży DSP do 2003 r. potroi się i osiągnie 13 mld USD. Texas Instruments zamierza rozpocząć dostawy nowych układów latem br., a produkcja w pełnej skali ma ruszyć w ciągu najbliższych dwóch lat.

Oprócz telefonów komórkowych, chipy Texas Instruments będą wykorzystywane w modemach, urządzeniach gospodarstwa domowego i zabawkach dla dzieci, a w przyszłości w telefonach komórkowych trzeciej generacji zapewniających superszybkie połączenie z Internetem i bezprzewodowym sprzęcie medycznym, mogącym służyć np. do zdalnego monitorowania pracy serca. "Texas Instruments trafiła bez wątpienia w sam środek najgorętszego obecnie rynku i miną co najmniej trzy lata, zanim inni zdołają przebić ich ofertę" - stwierdził Will Strauss.

Więcej informacji: www.news.com