Chipy inaczej

Toshiba opracowała nową technologię projektowania układów scalonych o nazwie: architektura X. Dzięki niej ma wzrosnąć wydajność układów, zmniejszą się natomiast ich rozmiary i pobór mocy.

Koncern Toshiba opracował nową technologię projektowania układów scalonych o nazwie: architektura X. Dzięki niej ma wzrosnąć wydajność układów, zmniejszą się natomiast ich rozmiary i pobór mocy.

Nowa technologia produkcji polega na zmianie sposobu łączenia tranzystorów. Będą one łączone ukośnie w jednym z ośmiu kierunków. Dotychczas tworzyły one prostokątną siatkę. Nowa architektura wykorzystuje też technologię płynnego wyboru drogi, opracowaną przez firmę Simplex Solutions, tworzącą specjalistyczne oprogramowanie do projektowania układów scalonych.

Technologia X ma znaleźć zastosowanie w układach typu system-on-a-chip, czyli takich, w których procesor, układy pamięci, szyny transmisji danych oraz układy wyspecjalizowane są połączone w jednym chipie. Dzięki ograniczeniu odległości, jaką sygnał musi pokonywać między tranzystorami, wydajność układu wzrasta o ok. 10%. Układy wykonane z wykorzystaniem nowej technologii charakteryzują się poborem energii o 20% mniejszym w porównaniu z chipami opracowanymi w tradycyjnej technologii. Z kolei ich wielkość zredukowano o 30%, co wpływa na znaczne obniżenie kosztów produkcji.

Przewiduje się że pierwsze układy zbudowane w architekturze X trafią na rynek w drugiej połowie 2002 r.


Zobacz również