Chix w/ dix ?


Transi są często mylnie, choć jednoznacznie, kojarzeni z homoseksualistami. Mimo iż wielu z nich jest faktycznie gejami bądź też biseksualistami, równie duża grupa to heteroseksualiści, często szczęśliwi małżonkowie z akceptującymi ich "nietypowość" żonami, mężami, rodzinami i przyjaciółmi. Środowisko transwestytów często łączy się ze środowiskiem gejowskim z prostego powodu - tam mogą spodziewać się znacznie powszechniejszej akceptacji niż w środowiskach tradycyjnych (niestety, geje równie często są dyskryminowani przez otoczenie). Jednakże tam gdzie środowisko transów jest na tyle liczne, aby odłączyć się od typowo gejowskiego otoczenia, stanowi ono wyjątkowo silną i zintegrowaną grupę. Do historii przeszedł mający miejsce w latach 60. w USA incydent, w wyniku którego najazd policji na bar transwestytów (przebieranie się w ubrania płci przeciwnej było wtedy prawnie ścigane) zakończył się pobiciem policjantów i spaleniem ich samochodów. Ta nagłośniona w mediach sprawa zapoczątkowała w USA erę tolerancji wobec transów.

Transi w Internecie

W sieci transseksualiści są widoczni przede wszystkim na licznych stronach WWW, ale także na kanałach IRC i w grupach usenetowych. Spośród najciekawszych serwisów można wyróżnić trzy podgrupy - strony informacyjne (naukowo-medyczne, opisujące szczegóły związane z operacją zmiany płci, kuracji hormonalnych itp.), witryny organizacji służących transom wsparciem psychicznym i moralnym, strony sklepów specjalizujących się w artykułach dla transseksualistów (peruki, sztuczne piersi, gorsety, nietypowe rozmiary ubrań, itp.) oraz strony osobiste.

Oprócz sieci WWW transów można znaleźć także na IRC, na kanale #tvsex, zarówno w sieci EfNet (np. irc.ipro.se), jak i Undernet (np. eu.undernet.org). Jest to miejsce, dzięki któremu wiele osób ukrywających się dotąd ze swoją odmiennością zdecydowało się podzielić słodką tajemnicą z rodziną i przyjaciółmi. Autor(ka) tego artykułu zawdzięcza również tę odrobinę odwagi temu właśnie kanałowi IRC.

Jeśli wśród czytelników znajdą się osoby, które mają wrażenie, że mogą być transem czy też są tego pewne i ukrywają się z tym przed rodziną i znajomymi, napiszcie do tvpl@poboxes.com. Być może także dla was będzie to pierwszy krok ku nowemu życiu.

Strony informacyjne:

Polska Strona Transwestytów i Transseksualistów

http://poboxes.com/tvpl . Pierwsza polska strona traktująca o transach. Zawiera informacje, adresy kontaktowe wraz z krótkimi biografiami oraz linki do innych ciekawych stron o tej tematyce.

TransGender Forum

http://www.tgforum.com/content.html . Jedna z najpopularniejszych i największych witryn organizacji oferujących informacje i wsparcie dla transseksualistów. Dostęp do co ciekawszych zasobów jest niestety płatny.

Anne Lawrence M.D.

http://www.mindspring.com/~alawrence/index.html . Wiele informacji medycznych na temat operacji zmiany płci, kuracji hormonalnych itp.

LadyLike Magazine

http://www.cdspub.com/LL.html . Strona jednego z większych magazynów poświęconych tematyce transseksualizmu i transwestytyzmu.

Sklepy internetowe z artykułami dla transów:

Lee's Mardi Gras Boutique

http://www.lmgnyc.com/lmgbou02.html . Butik internetowy specjalizujący się w sprzedaży gadżetów dla transwestytów (silikonowe i lateksowe sztuczne piersi, "poszerzacze" bioder, nietypowe ubrania, duże rozmiary butów itp.)

The Wig Outlet

http://www.wigs.com/ . Duży sklep internetowy z asortymentem wszelkiego rodzaju peruk, nie tylko dla transów, lecz skierowany przede wszystkim do nich.

Dark Garden Corsetry

http://www.divaweb.com/darkgrdn/darkgrdn.html . Firma oferująca szyte na miarę gorsety wiktoriańskie, bardzo wyszczuplające talię (wprost konieczne, aby na ulicy móc uchodzić za kobietę).

Strony osobiste:

Geocities TG Directory

http://www.geocities.com/WestHollywood/6200 . Geocities stało się prawdziwą oazą dla nietypowych orientacji seksualnych. Strona ta zawiera zbiór linków do osobistych stron transów w Geocities (a jest tego sporo).

UR Not Alone

http://www.geocities.com/WestHollywood/7743 . Jeszcze jedna strona odwołująca się do dziesiątek innych stron osobistych. Tym razem każde odwołanie zostało opatrzone zdjęciem i krótkim opisem właściciela strony.

zRebecca

http://www.panix.com/~wmpaul/zrebecca.html . Wspomniana wcześniej strona nowojorskiego artysty (pod adresemhttp://www.panix.com/~wmpaul/ znajdziemy próbki jego dzieł - zarówno prozy jak i grafiki).