Chleb, Igrzyska i DTS

Warto przy okazji omawiania dźwięku porównać wersję zapisaną w formacie DTS i DD. Muszę przyznać, że takie zestawienie zwykle wypadało na korzyść systemu DTS. Nigdy jednak nie było tak jednoznaczne, jak w Gladiatorze. W tym przypadku różnica jest duża i słyszalna nawet na słabszym sprzęcie. Zupełnie inaczej, łagodniej i pełniej pracuje głośnik niskotonowy, a sam dźwięk wydaje się bardziej detaliczny i przestrzenny. Dysk warto kupić chociażby po to, żeby samemu móc się o tym przekonać.

Jedynym dodatkiem, jaki znajduje się na pierwszej płycie są komentarze reżysera, montażysty i operatora zdjęć. Szkoda że napisy, jakie do nich przygotowano, są wyłącznie w języku angielskim i holenderskim. Do innych dodatków dołączono jeszcze wersję hiszpańską, włoską i niemiecką.

Dodatki umieszczone na drugiej płytce wybiera się z prostego dwustronicowego menu, zawierającego dziesięć pozycji. Trzonem propozycji są trzy filmy dokumentalne - pierwszy poświęcony produkcji, drugi gladiatorom, a trzeci muzyce, o której opowiada kompozytor Hans Zimmer. Łącznie te trzy filmy trwają blisko sto minut. Drugim ważnym elementem dodatków są wycięte sceny, których jest aż jedenaście plus dwunasty krótki film zmontowany z niewykorzystanych fragmentów. Wszystkie sceny można obejrzeć albo z oryginalnym dźwiękiem, albo z komentarzem reżysera. Nie mogło oczywiście zabraknąć innych standardowych dodatków, takich jak informacje o aktorach i twórcach. Jest tego sporo, bo dotyczą kilkunastu osób. Mamy również trzy zwiastuny oraz dane o produkcji. Zamieszczono wiele zdjęć, które podzielono na kilka kategorii dotyczących konkretnych planów zdjęciowych i postaci. Zabrakło jednak teledysków, a można się było pokusić o specjalną ścieżkę jedynie z muzyką. Żałuję również, że nie przygotowano polskich napisów do dodatków, a szczególnie do komentarza

Gladiator

Maximus (Russell Crowe) jest jednym z najwybitniejszych rzymskich generałów. Chociaż nigdy nie widział stolicy cesarstwa, od lat wiernie służy jej oraz panującemu cesarzowi Markowi Aureliuszowi (Richard Harris). Umierający cesarz widząc w Maximusie swojego następcę, postanawia przekazać mu władzę i prosi, by po jego śmierci oddał ją senatowi. Kiedy dowiaduje się o tym Commodus (Joaquin Phoenix), syn Marka Aureliusza i prawowity następca tronu, postanawia zgładzić ojca zanim ogłosi swoją decyzję. Rozkazuje też zabić Maximusa i jego rodzinę. Maximusowi cudem udaje się zbiec oprawcom i wyrusza do rodzinnej Hiszpanii, by uratować żonę i kilkuletniego syna przed egzekucją z rąk pretorian nowego cesarza. Niestety, spóźnia się

i odnajduje w domu jedynie ślady straszliwej kaźni rodziny i służby. Pojmany przez handlarzy niewolników trafia do szkoły gladiatorów prowadzonej przez Proximo (Oliver Reed) - gladiatora, który wywalczył swoją wolność na arenie.

Zmuszony do walki na śmierć i życie Maximus odkrywa, że wojna nie różni się wcale od walki na arenie, a jego umiejętności pozwalają na zwy-cięstwo w każdej walce. Od tego momentu celem jego życia staje się chęć pomszczenia śmierci rodziny. Nieoczekiwanie znajduje sprzymierzeńców nie tylko wśród gladiatorów, z którymi ramię w ramię staje do walki, ale również pośród polityków i oficjeli rzymskich. Droga do odwetu wiedzie przez największą arenę, rzymskie Koloseum.

Gladiator z wielu powodów powinien wzbogacić każdą kolekcję DVD. Warto go kupić już chociażby ze względu na znakomity dźwięk. Niepowtarzalna jak dotąd możliwość porównania systemów dźwięku dookólnego DTS i DD to tylko kolejny mocny argument.

<hr size=1 noshade>Tytuł: Gladiator

Region: 2

Język: angielski, dźwięk sześciokanałowy w DD i DTS oraz polskie napisy

Nośnik: dwie płyty dwuwarstwowe

Format obrazu: 2.35x1, anamorficzny