Chłodne AMD

Kiedy twój zestaw chłodzący ciężko pracuje, podnosi się temperatura wewnątrz komputera, a co za tym idzie - temperatura procesora.


Kiedy twój zestaw chłodzący ciężko pracuje, podnosi się temperatura wewnątrz komputera, a co za tym idzie - temperatura procesora.

Problemy czekają zwłaszcza użytkowników procesorów AMD, które z uwagi na swoją konstrukcję (mała powierzchnia oddająca ciepło, wysokie napięcie) utrudnia pracę zestawom chłodzącym. A trzeba pamiętać, że za wysoka temperatura procesora nie tylko zakłóca stabilność systemu, ale również skraca jego żywotność. Kolejnym ważnym aspektem, dla niektórych istotniejszym nawet od wydajności, jest głośność pracy zestawu chłodzącego procesor. Niestety, nabywca zestawu chłodzącego często dopiero w domu przekonuje się, że jego głośna praca jest po prostu nie do wytrzymania. Dlatego polecamy lekturę wyników naszych testów.

Co badaliśmy

Chłodne AMD

Poziom hałasu

Testom poddaliśmy ponad 40 zestawów chłodzących. Ocenie podlegała m.in. ich wydajność oraz głośność pracy. Do oceny wydajności wykorzystaliśmy procesor AMD Athlon XP 2400+ (moc cieplna 68,3 W, rzeczywiste taktowanie 2000 MHz, napięcie 1,6 V). Do pomiaru głośności testowanych zestawów użyliśmy decybelomierza (pomiar przeprowadzono z odległości 1 m; obudowa komputera była otwarta.

Trochę teorii

Zasada działania testowanych zestawów (wszystkie jako nośnik wykorzystują powietrze) jest dosyć prosta. Polega na efektywnym przenoszeniu ciepła z procesora na radiator. Rozprowadzone na powierzchni radiatora ciepło podgrzewa otaczające go powietrze. Do tego momentu mamy do czynienia z metodą tzw. pasywnego chłodzenia (obecnie rzadko się ją wykorzystuje z uwagi na znacznie wyższą moc cieplną stosowanych nowych jednostek centralnych). Następnie powierzchnia radiatora schładzana jest strumieniem powietrza z wentylatora, co przeciwdziała wyrównywaniu się temperatury radiatora i procesora. Właśnie dlatego całość zestawu chłodzącego procesor składa się z dwóch elementów: radiatora i wentylatora (chłodzenie aktywne).

Chłodne AMD

Średnia temperatura

O wydajności zestawów chłodzących powietrzem decydują cztery czynniki: materiał, z którego wykonany jest radiator, konstrukcja radiatora (jego powierzchnia), wydajność wentylatora, temperatura otaczającego powietrza (wnętrza obudowy).

Materiał

Większość radiatorów wykonana jest z aluminium. Ma ono dobrą przewodność cieplną, jest lekkie, a co najważniejsze - tanie. Zestaw z takim radiatorem zaspokoi potrzeby większości użytkowników. Z uwagi na lepszą przewodność cieplną dużo wydajniejsze są jednak radiatory wykonane z miedzi, o wiele droższej i dlatego nie tak powszechnie wykorzystywanej.

Chłodne AMD

Przewodność cieplna

Kompromisowe wyjście stanowią zestawy miedziano-aluminiowe. W tym wypadku podstawkę radiatora, bezpośrednio stykającą się z procesorem, wykonuje się z miedzi, a pozostałe jego elementy - z aluminium. To znacznie zwiększa wydajność zestawu chłodzącego, jeśli połączenie obu materiałów wykonano odpowiednio starannie, tak aby wymiana ciepła pomiędzy obydwoma materiałami była efektywna. Podstawową zaletą zestawów miedziano-aluminiowych jest niższa cena w porównaniu do zestawów z miedzi i wyższa wydajność w porównaniu do zestawów aluminiowych.

Przewodność cieplna

Precyzuje zdolność gazów, cieczy, ciał stałych do przewodzenia ciepła. Określana jest współczynnikiem lambda wyrażonym w W/mK. Wraz ze wzrostem współczynnika lambda rośnie przewodność cieplna, a więc materiał może szybciej i efektywniej przejąć ciepło z elementu grzewczego.