Chłodne CPU

Temperatura procesora ma bardzo duży wpływ na stabilność systemu. Zbyt wysoka może spowodować trwałe uszkodzenie rdzenia CPU, dlatego lepiej dmuchać na zimne i zaopatrzyć się w wydajny zestaw.


Temperatura procesora ma bardzo duży wpływ na stabilność systemu. Zbyt wysoka może spowodować trwałe uszkodzenie rdzenia CPU, dlatego lepiej dmuchać na zimne i zaopatrzyć się w wydajny zestaw.

Poziom hałasu

Poziom hałasu

Z uwagi na coraz wydajniejsze i szybsze procesory obecnie częściej do budowy radiatorów stosuje się miedź bardzo skutecznie przenoszącą ciepło. Jednak ze względu na wysoką cenę miedzi bardziej popularnym rozwiązaniem jest łączenie jej z aluminium. Radiator, najczęściej aluminiowy, zaopatrzony jest w miedzianą podstawkę, która styka się bezpośrednio z obudową rdzenia procesora. Takie rozwiązanie znacznie obniża koszty zestawu chłodzącego, zachowując przy tym odpowiednio wysoką wydajność. Aby mogło poprawnie funkcjonować, połączenie obu metali musi być na tyle precyzyjne, że zbędne szczeliny czy też pęcherzyki nie spowodują obniżenia temperatury pomiędzy podstawką i radiatorem. Umiejętne połączenie obu metali jest widoczne w produkcie Thermaltake Dragon ORB 3, który w wersji z wydajniejszym wentylatorem uzyskał maksymalną liczbę punktów w ocenie wydajności.

Opłacalność i wydajność

Opłacalność i wydajność

Nie należy zapominać o istotnym znaczeniu wentylatora w wydajności zestawu, który musi sobie poradzić z chłodzeniem radiatora. Coraz rzadziej w ich budowie stosuje się łożyska tulejowe, które wyparte zostały przez łożyska kulkowe o dłuższej żywotności. Wybierając zestaw chłodzący, musisz zwrócić uwagę na prędkość wentylatora. Pamiętaj o tym, że im szybszy wentylator, tym głośniejsza staje się jego praca. Dlatego dla wszystkich zwolenników nocnego słuchania muzyki warte uwagi stają się zestawy Zalmana, o najcichszej pracy (56 dB). Nowością wprowadzoną przez firmę Zalman jest możliwość regulacji prędkości wentylatora za pomocą złącza redukującego napięcie, umożliwiającą obniżenie głośności zestawu.

Parametry techniczne i wyniki testów

Parametry techniczne i wyniki testów

Niestety, obniżenie prędkości wentylatora wpływa na spadek wydajności zestawu, dlatego takie rozwiązanie sprawdza się, gdy procesor nie jest zbyt obciążony. Dobrym rozwiązaniem jest, podobnie jak w przypadku modelu Thermaltake Dragon ORB 3 czy też Volcano 6Cu, sprzedaż wentylatorów w dwóch wersjach różniących się między sobą prędkością.

Niezbędnym dodatkiem, który powinniśmy znaleźć w pudełku z zestawem chłodzącym procesor, jest pasta silikonowa. Zastosowanie pasty przy montażu znacznie podnosi efektywność jego pracy, poprawiając zdolność przenoszenia temperatury z procesora na radiator.

Standardowo dostarczana pasta nie najlepiej przewodzi ciepło, dlatego w celu obniżenia temperatury procesora o kilka stopni najlepiej zaopatrzyć się w bardziej wydajną pastę np. z dodatkiem srebra.

Zalman CNPS 6000-Cu

Informacje DiscoTech

tel. (22) 6339511

www.discotech.waw.pl

Cena 149 zł

Produkty tej firmy, charakteryzujące się nowatorskimi konstrukcjami, wciąż zadziwiają kształtem i możliwościami. CNPS 6000 Cu jest kolejnym modelem zestawu chłodzącego procesor o grzebieniowej konstrukcji radiatora i oddzielnie montowanym wentylatorze. Zestaw charakteryzuje się bardzo cichą pracą (55 dB) i nawet przy otwartej obudowie prawie go nie słychać. Wynika to przede wszystkim z zastosowania wentylatora o prędkości 2500 obr./min, mniejsza szybkość wentylatora oraz zastosowanie tulejkowego łożyska istotnie zmniejsza hałas. Tak znaczne obniżenie prędkości pracy wentylatora wpłynęłoby negatywnie na jego wydajność, dlatego Zalman stosuje wentylatory o rozmiarze 80x80, lub jak w tym przypadku 92x92. Prawie dwukrotne zwiększenie rozmiaru wentylatora poprawiło jego wydajność i pozwoliło na zmniejszenie prędkości obrotowej w celu uzyskania optymalnych efektów pracy.

Nowatorskim rozwiązaniem, które Zalman wprowadził do swoich najnowszych produktów z serii CNPS 6000, jest możliwość regulacji pracy wentylatora za pomocą pokrętła. Na uwagę zasługuje również bardzo dobre wyposażenie zestawu. Znajdziesz tutaj, między innymi, klucz, który usprawni montaż i demontaż radiatora na podstawce procesora, pastę silikonową, komplet śrubek, szczegółowy opis zamocowania zestawu oraz jego dokumentację techniczną. Zestaw ten z uwagi na dobrą wydajność i bogate wyposażenie otrzymał wysokie noty i zajął pierwsze miejsce w naszym teście, nieznacznie wyprzedzając Dynatrona.

Werdykt PCWK

+ cicha praca

+ regulacja prędkości wentylatora

+ dobra wydajność

+ łatwy system mocowania

Dynatron DC1206BM-0

Informacje 4MaxCool

tel. (32) 2025301

www.4max.com.pl

Cena 165 zł

Pomimo nie najlepszego wyniku w teście wydajności wysokie noty w ocenie możliwości i jakości zapewniły mu drugą lokatę z nieznaczną stratą 0,02 punktu do lidera, Zalamana CNPS 6000 Cu. Model standardowo wyposażony jest w osłonę wentylatora, która zapobiega jego mechanicznym uszkodzeniom. Konstrukcja radiatora o najcieńszych żeberkach (w liczbie około sześćdziesięciu) zapewnia doskonałą absorpcję ciepła, dla której nie bez znaczenia jest ich gęste rozmieszczenie, znacznie zwiększające powierzchnię absorpcyjną radiatora.

Zastosowanie miedzi jako podstawowego materiału do budowy radiatora skutecznie zwiększyło jego wydajność, co zaowocowało wysoką trzecią lokatą w teście wydajności ze stratą 0,4 punktu do zwycięzcy. Na tak wysoką ocenę wydajności miał również wpływ wentylator o prędkości 6800 obr./min, który dobrze sobie radził z chłodzeniem radiatora. Zestaw, jako jedyny, wyposażony jest w wentylator o podwójnym łożysku, co znacznie wpłynęło na jego żywotność oraz wydajność. Niestety, duża prędkość wentylatora wpływa na poziom hałasu zestawu, który wynosi 73 dB. Takie natężenie hałasu powoduje, że jest on uciążliwy nawet po zamknięciu obudowy i znacznym oddaleniu się od komputera.

Urządzenie wyposażone jest w dosyć wygodne mocowanie, które uzyskało trzy punkty na cztery możliwe. Trochę niższa ocena od maksymalnej wynika z konieczności używania płaskiego śrubokręta zarówno do montażu, jak i demontażu.

Niewielkie rozmiary czynią ten zestaw szczególnie atrakcyjnym dla wszystkich miłośników podkręcania procesora w komputerach wyposażonych w płyty główne z ograniczonym miejscem wokół podstawki.

Werdykt PCWK

+ małe rozmiary

+ wysoka wydajność

+ łatwy system mocowania

- głośna praca