Chłodne bity

Przedstawiamy test sześciu urządzeń kosztujących do 100 zł, które skutecznie schłodzą twój 64-bitowy procesor kompatybilny z małą podstawką.


Przedstawiamy test sześciu urządzeń kosztujących do 100 zł, które skutecznie schłodzą twój 64-bitowy procesor kompatybilny z małą podstawką.

Kupno nowego procesora np. AMD 64, Intel Pentium 4 Prescott - podstawka LGA775 często pociąga za sobą wymianę kolejnych podzespołów komputerowych, w tym zestawu chłodzącego. Oferta, z jakiej możemy skorzystać, dobierając odpowiedni zestaw chłodzący, wprawdzie bardzo szeroka w przypadku procesorów AMD 64 kompatybilnych z podstawką Socket 754, jest znacznie ograniczona dla procesorów AMD 64 (Socket 939). Najmniejszy wybór natomiast mają użytkownicy najnowszych procesorów Intel Pentium 4 Prescott (Socket-T). Ofertę tę dodatkowo zawęża przyjęte przez nas ograniczenie cenowe (do 100 zł) oraz wymaganie, aby pracowały w miarę cicho.

Na 754 nóżkach

Chłodne bity

Głośność pracy

Chłodne bity

Średnia temperatura

Chłodne bity

CoolJag JVC681A - radiator to istne dzieło sztuki wykrojone z jednego bloku. Zdjęcie z prawej strony - radiator CoolerMaster KK8-7152A.

Chłodne bity

Akasa AK-855 - praktyczny zaczep pozwalający na łatwy montaż i demontaż urządzenia.

Chłodne bity

Foxconn CMA-K8-1C - przymocowanie żeberek do podstawy radiatora nie jest tak dopracowane jak w KK8-7152A.

Socket 754 towarzyszy nam od pojawienia się w pełni 64-bitowych procesorów AMD i do nich jest najwięcej zestawów chłodzących. Wybraliśmy sześć modeli bardzo podobnych na pierwszy rzut oka, bo mają przeważnie aluminiowy radiator, chłodzony niedużym wentylatorem. Jednak po dokładniejszych oględzinach okazuje się, że mają skrajnie różne cechy (niuanse konstrukcyjne, sposób montażu do procesora, poziom hałasu czy wydajność).

Chłodne bity

Parametry techniczne i wyniki testów

Największa różnica to sposób mocowania zestawu chłodzącego do procesora. Niewątpliwie jednym z najwygodniejszych jest ten, który zastosowano w modelu Akasa AK-855. Montaż i demontaż tego zestawu są prawdziwą przyjemnością i nie wymagają użycia śrubokrętu (do dyspozycji mamy dwie wygodne dźwignie, które w prosty sosób pozwalają na montaż, jak i demontaż zestawu do procesora). Gorsze rozwiązanie zastosowano w zestawie CoolJag JVC681A. Tu naprawdę trzeba się wykazać zarówno siłą, żeby zamontować urządzenie w podstawce, jak i anielską cierpliwością podczas demontażu (zakładając, że nie chcesz wyjmować płyty głównej). Nie chodzi o mocowanie zestawu za pomocą śrubek, ale o zaczep, który mimo usunięcia śrubek nie chce się uwolnić od podstawki, a jego zdjęcie może się skończyć nawet paroma dziurami w okolicznych układach lub powstaniem nowych ścieżek (niestety, nie przewidzianych przez konstruktora płyty) na laminacie płyty głównej. Natomiast nie można mieć zastrzeżeń do osadzenia zestawu chłodzącego na procesorze. Po zamontowaniu idealnie przylega całą powierzchnią i chyba nie da się go zamontować nieprawidłowo. Podsumowując, pracę konstruktora zaczepu zestawu CoolJag JVC681A należy ocenić bardzo wysoko, biorąc pod uwagę jej efektywność, niestety, ciężka orka w polu to pestka w porównaniu do nakładu pracy i nerwów, jakiego wymaga demontaż urządzenia, co znacznie tę ocenę obniża.

Głośniej i ciszej

Sprawdziliśmy także, jak bardzo hałasują poszczególne testowane zestawy. Pomiary wykonywaliśmy decybelomierzem z odległości 20 cm od otwartej obudowy (natężenie dźwięku w tle nie przekraczało 32 dB). Komputery z zamkniętą obudową na pewno pracują ciszej.

Do najcichszych zestawów należy zaliczyć GlacialTech Igloo 7200 Light. Niewielka prędkość pracy wentylatora (1900 obr./min) oraz nieduże rozmiary to przyczyny tak niskiego natężenia dźwięku (41 dB) - po zamknięciu obudowy prawie nie słychać, że pracuje. Najgłośniejszym zestawem okazał się jeden z najwydajniejszych modeli, Akasa AK-855 (średnio 3700 obr./min), który wytwarza hałas o natężeniu - według naszego pomiaru - 51 dB, czyli prawie dziesięciokrotne większy niż GlacialTech Igloo 7200 Light. Trzeba jednak przyznać, że po zamknięciu obudowy nawet hałas powodowany przez Akasę jest dla większości osób do zaakceptowania.

Jak testowaliśmy

Wszystkie sześć modeli poddaliśmy jednakowej procedurze testowej i zastosowaliśmy jedną platformę. W próbach obciążenia używaliśmy procesora AMD 64 3200+ i programu PCMark2002 (zapętlony test procesora przez 30 minut). Temperatura, do jakiej nagrzewał się procesor, spisywana była w interwale 1 min przez program Motherboard Monitor 5.3.7. Podawana wartość, jaką uzyskały zestawy chłodzące, jest średnią z całego pomiaru. Testy przeprowadziliśmy w klimatyzowanym pomieszczeniu o temperaturze 22 stopni Celsjusza i przy otwartej obudowie komputera.

CoolJag JVC681A

Chłodne bity

CoolJag JVC681A

Jeden z tańszych zestawów, jakie mieliśmy okazać przetestować, zadziwia jakością wykonania oraz dobrą wydajnością i niegłośną pracą. Niewątpliwie CoolJag ma jeden z najlepszych aluminiowych radiatorów, jakie do tej pory wyprodukowano, a wszystko za sprawą technologii skiving, która pozwala na wykrawanie bardzo cienkich żeberek (w tym przypadku nieznacznie przekraczających 0,5 mm!), a co najważniejsze, na ich gęste upakowanie (odstępy nie przekraczają 1,5 mm).

Taka konstrukcja radiatora zapewnia bardzo dużą powierzchnię schładzaną, a co za tym idzie - efektywniejsze pobieranie ciepła z procesora. Teoria całkowicie pokrywa się z praktyką i ostatecznie CoolJag uplasował się na pierwszym miejscu po względem wydajności (44 stopnie Celsjusza z procesorem AMD Athlon 3200+). Jedynym mankamentem opisywanej konstrukcji jest zaczep, który sprawia sporo problemów podczas demontażu urządzenia.

Informacje Elemco, tel. (22) 8773773,http://www.pcfan.pl

Cena 69 zł

Akasa AK-855

Chłodne bity

Akasa AK-855

Jedyny zestaw spośród przetestowanych, w którym wykorzystano miedź (podstawka radiatora). Połączenie obu materiałów to rozwiązanie od dawna stosowane w zestawach charakteryzujących się dobrym stosunkiem wydajności do ceny. Podobnie jest w tym przypadku: Akasa, ze średnią temperaturą 46 stopni Celsjusza (uzyskaną z procesorem AMD 64 3200+), uplasowała się tuż za najwydajniejszą konstrukcją CoolJag (45 stopni Celsjusza). Aluminiowo-miedziana konstrukcja radiatora w połączeniu z wydajnym 12-woltowym wentylatorem o wydajności 0,11 m3/min (4200 obr./min) bez problemu powinna poradzić sobie ze schładzaniem mocniejszych procesorów.

Dobrze rozwiązano mocowanie zestawu i nie powinniśmy mieć większych problemów zarówno z montażem, jak i demontażem.

Informacje Elemco, tel. (22) 8773773,http://www.pcfan.pl

Cena 69 z

CoolerMaster KK8-7I52A

Chłodne bity

CoolerMaster KK8-7I52A

Kolejna konstrukcja z niezwykle cienkimi stalowymi żeberkami (około 50), tym razem nie okazała się tak wydajna, jak w CoolJag JVC681A (całość radiatora wykonana z jednego bloku aluminiowego). Trzeba jednak przyznać, że nie ma jego największej wady. Chodzi oczywiście o zaczep, który w Cooler-Masterze KK8-7I52A nie sprawia tylu problemów. Sam montaż oraz demontaż urządzenia jest na tyle prosty, że nie potrzeba do tego śrubokrętu (zastosowana jest dźwignia).

Wentylator pracuje głośno, jednak po zamknięciu obudowy nie powinniśmy odczuwać większego dyskomfortu. Wydajność zestawu należy ocenić jako dobrą (średnia temperatura podczas 30-minutowego testu to 50 stopni Celsjusza) i z powodzeniem możemy zastosować ten model również z wydajniejszymi jednostkami.

Informacje Inter-ES, (71) 3272345,http://www.interes.com.pl

Cena 89 zł

GlacialTech Igloo 7200 Light

Chłodne bity

GlacialTech Igloo 7200 Light

Konstrukcja tego zestawu chłodzącego optymalizowana jest pod kątem uzyskania jak najcichszej pracy, a dopiero potem wydajności. Jak potwierdziły testy, zestaw Igloo 7200 Light faktycznie pracuje cicho (41 dB), a po zamknięciu obudowy prawie niesłyszalnie. Trochę gorzej jest z wydajnością, która wynosi 0,08 m3/min (niespełna 2000 obr./min). Zapewnia to cichą pracę, jednak nie pozwala skutecznie schłodzić radiatora, co oznacza, że mogą być kłopoty z poprawnym chłodzeniem szybszych jednostek, szczególnie przy długotrwałym obciążeniu. Dobrze rozwiązano natomiast system mocowania zestawu do procesora, nie przysparza ono najmniejszych problemów zarówno podczas montażu, jak i demontażu.

Podsumowując, jest to idealny zestaw dla wszystkich ceniących ciszę i oferuje bardzo dobry współczynnik głośności pracy do wydajności.

Informacje nTec, tel. (32) 2374343,http://www.glacialtech.pl

Cena 59 zł

Foxconn CMA-K8-1C

Chłodne bity

Foxconn CMA-K8-1C

Konstrukcja radiatora w tym zestawie jest podobna do zastosowanej w modelu CoolerMaster KK8-7I52A. Nie jest on wykrawany z jednego bloku, a poszczególne żeberka przylutowane są do podstawy radiatora. Niestety, podobieństwa kończą się przy dokładniejszych oględzinach, podczas których okazuje się, że przymocowanie żeberek do podstawy radiatora nie jest tak dopracowane, jak w modelu CoolerMaster KK8-7I52A, co bezpośrednio wpływa na wydajność. Średnia temperatura procesora AMD 64 3200+ podczas 30-minutowego testu oscylowała w granicach 52 stopni Celsjusza.

Wentylator obraca się z maksymalną prędkością do 6000 obr./ min, a hałas podczas naszych pomiarów nie przekroczył 44 dB (wentylator nie osiągnął maksymalnych obrotów). Prędkość wentylatora regulowana jest za pomocą czujnika.

Informacje DTK Computer, tel. (12) 4258800,http://www.dtk.pl

Cena 80 zł