Chłodzenie ciekłym metalem

Współczesne coolery sięgają już granic swoich możliwości, a nowe procesory wydzielają coraz więcej ciepła. Każdemu chyba przeszkadza hałas wentylatorów, które chłodzą ich ukochane blaszaki. Stosując coraz to nowe konstrukcje udaje się co prawda obniżyć temperaturę o kilka stopni, ale hałas pozostaje. Ratunkiem może być tutaj zastosowanie chłodzenia wodnego, które jest ciche i wydajne, ale za to dość skomplikowane i nie takie tanie. Firma nanoCoolers opracowała system chłodzący, który łamie te bariery i pozwoli na zaspokojenie potrzeb nawet najgorętszych obecnie układów - poprzez wykorzystanie... płynnego metalu.

Ogromną zaletą nowego rozwiązania jest jego prostota. Cały układ składa się z odbiornika ciepła, czynnika chłodzącego, którym jest płynny metal, pomp elektromagnetycznych, wymiennika ciepła oraz łączących wszystko przewodów (rurek). Oczywiście, do tego wszystkiego może zostać dodany wentylator, obudowa i mocowanie, jednak w sumie całość pozostaje nadal bardzo prosta.

Układ chłodzący firmy nanoCoolers

Układ chłodzący firmy nanoCoolers

Dwie najciekawsze innowacje wprowadzone w rozwiązaniu firmy nanoCoolers to zastosowanie płynnego metalu oraz specjalnych, aczkolwiek nieskomplikowanych, pomp elektromagnetycznych (EM) zapewniających jego przepływ w układzie.

Płynny metal

Płynny metal wykorzystany jako czynnik chłodzący posiada wiele zalet. Jego właściwości fizyczne i termiczne sprawiają, że idealnie nadaje się do odprowadzania ciepła z potężnych źródeł, jakimi są na przykład dzisiejsze procesory. Wysoka temperatura wrzenia, sięgająca ponad 2000°C, pozwala na chłodzenie bardzo wydajnych źródeł ciepła bez zmian fazy. Płynny metal jest substancją niepalną, nietoksyczną i przyjazną środowisku. Oczywiście, jako metal dobrze przewodzi nie tylko ciepło, ale i prąd. Doskonałe przewodnictwo cieplne czyni go świetnym odbiorcą energii cieplnej z jej źródeł i pozwala szybko oddać pobraną energię w wymienniku. Natomiast przewodnictwo elektryczne pozwala na zastosowanie w układzie pomp EM.

Schemat budowy układu

Schemat budowy układu

Pompa eletromagnetyczna

Dzięki temu, że płynny metal, wypełniający cały układ, jest przewodnikiem, możliwe stało się zastosowanie pomp elektromagnetycznych do wymuszenia jego obiegu. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że urządzenie to nie posiada żadnych ruchomych części i jest praktycznie bezgłośne. Główne składniki pompy to magnesy i dwie elektrody. Kiedy przez przewodnik (płynny metal) znajdujący się w polu magnetycznym przepuścimy prąd, powstanie siła Lorentza, która spowoduje jego ruch w układzie. Pole magnetyczne jest tutaj generowane przez magnesy stałe, a prąd elektryczny jest przepuszczany przez przewodnik za pomocą elektrod pompy EM.

Zalety nowych coolerów:

@ bardzo cicha praca;

@ niezawodność - brak ruchomych części mechanicznych;

@ niewielkie wymiary;

@ wysoka wydajność;

@ praca niezależna od orientacji - pompa EM pracuje dokładnie tak samo przy dowolnym położeniu;

@ łatwa adaptacja do chłodzenia wielu źródeł ciepła;

@ możliwość kontroli pracy pompy EM poprzez regulację prądu.

Jak na razie producent nie udostępnił żadnych informacji o terminie pojawienia się urządzenia na rynku, ani też o jego ewentualnej ceny.

Więcej informacji znaleźć można na stronie producenta.


Zobacz również