Chłodzenie na dwa rdzenie


Zestawy chłodzące z regulacją prędkości wentylatora

<hr>

Zalman CNPS7900 LED

Informacje Komputronik, tel. 061 8359400,http://www.komputronik.pl Cena 220 zł

Chłodzenie na dwa rdzenie

Radiator 90x124x142 mm

Wentylator 110x110 mm, 1250-2800 obr./min

Ręczna regulacja obrotów wentylatora tak

Obsługa procesorów dwurdzeniowych AMD i Intel

Rurki cieplne, blaszki radiatora i podstawka wykonane są z miedzi. Wentylator znajduje się wewnątrz radiatora, który tworzy wokół niego tunel usprawniający schładzanie. Do zestawu dołączono potencjometr, którym można regulować prędkość wentylatora w zakresie od 1250 do 2800 obr./min. Ponieważ ma długi przewód, można go umieścić na zewnątrz obudowy.

Zalman przystosowany jest zarówno do procesorów Intela LGA 775, jak i AMD z podstawką 754, 939, 940 oraz najnowszą AM2. W wypadku Intela trzeba wyciągnąć płytę z obudowy komputera i zamontować specjalną podstawkę, bo dopiero na niej można zamocować zestaw. W wypadku podstawki AMD wystarczy zamocować dostarczoną w zestawie zapinkę na standardowej obudowie gniazda procesora.

Cichy i wydajny

Chłodzenie na dwa rdzenie

Werdykt PCWK

Model ten przy minimalnych obrotach wentylatora pracuje praktycznie bezgłośnie i jest jednym z najcichszych (poniżej 30 dB) uniwersalnych zestawów chłodzących do wielordzeniowych procesorów. Przy maksymalnej prędkości wentylatora (2800 obr./min) natężenie hałasu wzrasta do 44 dB. To niezbyt uciążliwe, jeśli obudowa komputera jest zamknięta, natomiast wydajność schładzania rośnie (temperatura procesora spada o 5-6 stopni Celsjusza). Nawet przy najwolniejszych obrotach wentylatora zestaw utrzymuje temperaturę procesora na poziomie 51 stopni Celsjusza, ale gdy w obudowie nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza, jego wydajność bardzo maleje (temperatura procesora może dojść nawet do 61 stopni Celsjusza). Zalman z wentylatorem na maksymalnych obrotach zajął pierwsze miejsce w kategorii wydajności, gdy włączony był dodatkowy wentylator, a drugie - po wyłączeniu "wspomagania".

<hr>

Cooler Master Eclipse

Chłodzenie na dwa rdzenie

Radiator 132x120x105 mm, aluminium/miedź

Wentylator 66x68 mm, 900-3300 obr./min

Ręczna regulacja obrotów wentylatora tak

Obsługa procesorów dwurdzeniowych AMD i Intel

Informacje Cooler Master,http://www.coolermaster-europe.com Cena 175 zł

To model całkowicie odmienny od pozostałych, które testowaliśmy. Nietypowe jest wszystko, począwszy od konstrukcji wentylatora, przez lokalizację rurek cieplnych, a skończywszy na regulacji prędkości obrotowej. Ciepło z miedzianej podstawy radiatora odprowadzają cztery rurki, które wchodzą w bok radiatora oddającego ciepło do otoczenia. Całość dodatkowo schładza wentylator zamontowany we wnętrzu radiatora. Jego wydajność - 39,8 CFM - zbliżona jest do wydajności znacznie większych modeli, o wymiarach 120x120 mm. Na kablu zasilającym, podłączanym do płyty głównej, znajduje się zworka umożliwiająca wybór prędkości obrotowej wentylatora: 1800 obr./min (piny 1-2), 3300 obr./min (piny 2-3) i regulacja automatyczna w zakresie 900-3300 obr./min (wyciągamy zworkę).

Montując zestaw na podstawce Intela LGA775, trzeba wyciągnąć płytę główną.

Konstrukcja

Chłodzenie na dwa rdzenie

Werdykt PCWK

Z minimalną prędkością 1800 obr./min zestaw pracuje w miarę cicho, wydajnie, a z włączonym dodatkowym wentylatorem utrzymuje temperaturę nie wyższą niż 50 stopni - to bardzo dobry wynik. Po wyłączeniu dodatkowego wentylatora temperatura wzrasta do 57 stopni. Ustawienie najszybszych obrotów wentylatora od razu powoduje hałas, którego nie tłumi zamknięcie obudowy ani nie rekompensuje wyższa wydajność zestawu. W tym trybie można schładzać procesor w upalne dni, grając na komputerze ze słuchawkami na uszach. Warto skorzystać z automatycznego dostosowywania prędkości wentylatora, chociaż opcja ta jest prawie na każdej płycie głównej.

<hr>

Zestawy chłodzące bez regulacji prędkości wentylatora

<hr>


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: