Chłodzenie na dwa rdzenie


Scythe Infinity SCINF-1000

Chłodzenie na dwa rdzenie

Radiator 160x125x116 mm, aluminium/miedź

Wentylator 120x120x25 mm, 1200 obr./min

Ręczna regulacja obrotów wentylatora nie

Obsługa procesorów dwurdzeniowych AMD i Intel

Informacje PC-Tuning tel. 071 7930967,http://www.pc-tuning.pl Cena 169 zł

Jeden z największych na rynku zestawów chłodzących mieści się bez problemu w przeciętnej obudowie MidiTower, jednak do węższej już się nie nadaje. Składa się?z aluminiowego radiatora i pięciu rurek cieplnych wygiętych w literę U. Podstawa radiatora, stykająca się bezpośrednio z obudową procesora, wykonana jest z miedzi. Sam radiator składa się z kilkudziesięciu aluminiowych blaszek o specjalnym kształcie (IIFS, Infinity Interleave Fin Structure), który przyśpiesza oddawanie ciepła do otoczenia. Całość schładzana jest dużym wentylatorem, o wymiarach 120x120x25 mm, mocowanym dwoma zaczepami po dowolnej stronie radiatora, niezależnie od orientacji względem podstawki procesora. To istotne udogodnienie pozwalające na optymalne wykorzystanie kanałów powietrznych, dodatkowych wentylatorów znajdujących się z tyłu obudowy lub w zasilaczu.

Chłodzenie na dwa rdzenie

Werdykt PCWK

Na uwagę zasługuje łatwość montażu oraz demontażu zestawu, która niezależnie od rodzaju podstawki procesora nie wymaga użycia siły czy dodatkowych narzędzi. Najlepiej zamontować sam radiator na podstawce procesora i dopiero potem przymocować wentylator. Warto pamiętać, że zestaw uzyskuje najwyższą wydajność, gdy wentylator znajduje się na szerszych ściankach radiatora.

Skuteczność

To duża zaleta omawianego modelu, mimo pozornej prostoty oferującego wysoką wydajność. Jest to model o bardzo dobrym stosunku głośności pracy do wydajności, a ponieważ ocena końcowa zestawów chłodzących obejmuje również ten parametr, uzyskał najwyższą notę, 8,5 pkt na 10 i zajął pierwsze miejsce w grupie modeli bez regulacji prędkości wentylatora.

<hr>

Thermaltake MiniTyp 90

Chłodzenie na dwa rdzenie

Radiator 112x94x125 mm, miedź/miedź

Wentylator 92x92x38 mm, 2200 obr./min

Ręczna regulacja obrotów wentylatora nie

Obsługa procesorów dwurdzeniowych AMD i Intel

Informacje Komputronik, tel. 061 8359400,http://www.komputronik.pl Cena 126 zł

Powyżej opisywane konstrukcje kosztują około 200 zł, a model Zalmana nawet 220 zł. Nie każdego stać na taki wydatek, dlatego warto zwrócić uwagę na Thermaltake MiniTyp 90. W przeciwieństwie do poprzednio omawianych, wentylator nie jest umiejscowiony z boku radiatora, ale na jego górze. Do podstawy radiatora zbudowanego z miedzianych listków przymocowano sześć rurek cieplnych, które odprowadzają ciepło z obudowy procesora. Całość schładza wentylator o wymiarach 92x92x38 mm, który popycha chłodniejsze powietrze z góry w dół, na radiator. Całość pracuje w miarę cicho (36 dB) i przy zamkniętej obudowie nie powinna przeszkadzać nawet w nocy.

W wypadku montażu na podstawce do procesorów zarówno AMD, jak Intela, nie trzeba demontować płyty głównej, co jest dużą zaletą dla nielubiących majstrować we wnętrzu komputera. Zapinka, którą trzeba umieścić w specjalnym rowku, instalując zestaw na podstawce AMD, ćwiczy cierpliwość. O wiele bardziej praktyczny byłby trzpień, na który można by ją założyć.

Tani i dobry

Chłodzenie na dwa rdzenie

Werdykt PCWK

Mimo relatywnie niskiej ceny zestaw ten doskonale poradził sobie ze schładzaniem testowego procesora AMD Athlon 64 X2 o maksymalnej mocy cieplnej 89 W. Temperatura nie przekroczyła 50 stopni przy włączonym dodatkowym wentylatorze i 57 stopni Celsjusza po jego wyłączeniu. Jak widać, zestaw ma spory zapas mocy i z pewnością poradzi sobie z mocniej nagrzewającymi się dwurdzeniowymi procesorami - pod warunkiem odpowiedniej cyrkulacji powietrza w obudowie.

Procedura testowa

Wszystkie zestawy chłodzące poddaliśmy jednakowej procedurze testowej, oceniając ich wydajność, uniwersalność zastosowań oraz głośność pracy. Na podstawie oceny końcowej oraz ceny urządzenia wyliczyliśmy również opłacalność. Platformą testową był komputer z procesorem AMD 64 X2 4600+ o efektywnej mocy cieplnej 89 W, kartą graficzną Gigabyte GV-NX66T128D, wyposażoną w pasywne chłodzenie, twardym dyskiem Seagate Barracude 7200.7 80 GB. Do testów wykorzystaliśmy popularną obudowę Thermaltake Swing z zasilaczem Akasa AK-P460FG.

Do testów wykorzystaliśmy pastę termoprzewodzącą firmy Arctic Cooling (Silicon Paste). Jeżeli zestaw chłodzący był sprzedawany z nałożoną pastą termoprzewodząca, usuwaliśmy ją za pomocą specjalnego preparatu Akasa TIM Clean. W obudowie oprócz tylnego wentylatora cały czas pracował wentylator zasilacza.

Możliwości

Punkty przyznawaliśmy za liczbę obsługiwanych podstawek procesora, możliwość regulacji prędkości wentylatora (regulacja ręczna, czujnik termiczny). Dodatkowy punkt przyznawaliśmy za możliwość montowania potencjometru z przodu obudowy.

Głośność pracy

Ocenialiśmy ją na podstawie pomiarów dokonanych decybelomierzem z odległości metra od zestawu chłodzącego, przy otwartej obudowie. Maksymalną ocenę 10 punktów otrzymały modele generujące hałas poniżej 30 dB. Zestawy chłodzące z regulacją wentylatora testowaliśmy przy jego maksymalnej i minimalnej prędkości, a ocena głośności pracy to średnia z tych dwóch pomiarów. Do testu mierzenia głośności pracy wykorzystaliśmy pasywny zasilacz.

Wydajność

Próby przeprowadziliśmy w klimatyzowanym pomieszczeniu o temperaturze 24 stopni Celsjusza. Za pomocą bezpłatnego programu Orthos obciążaliśmy w 100 procentach oba rdzenie procesora, mierząc jego temperaturę w odstępach 30-sekundowych przez czterdzieści minut. Testy przeprowadzaliśmy w zamkniętej obudowie Thermaltake Swing z włączonym tylnym wentylatorem. Następnie, chcąc sprawdzić, jak wybrane przez nas zestawy schładzają procesor przy słabszej cyrkulacji powietrza w obudowie, powtarzaliśmy test przy wyłączonym tylnym wentylatorze obudowy.

W grupie zestawów chłodzących bez regulacji prędkości wentylatora końcowy wynik wydajności to średnia z czterech pomiarów (średnia i maksymalna temperatura, jaką uzyskał procesor przy wyłączonym i włączonym dodatkowym wentylatorze). Wydajność modeli z regulacją prędkości ocenialiśmy na podstawie ośmiu pomiarów (średnia i maksymalna temperatura, jaką uzyskał procesor przy wyłączonym i włączonym dodatkowym wentylatorze i przy minimalnych oraz maksymalnych obrotach wentylatora). Temperatura rejestrowana była w za pomocą oprogramowania NVIDII nTune.

Opłacalność

Została wyliczona wg wzoru:

Opł. = 10 x ocena pomocnicza/maksymalną cenę

Ocena pomocnicza = ocena końcowa x średnia cena urządzeń/cena urządzenia


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: