Chłodzenie w trzech wymiarach

Gigabyte wprowadził do oferty nowy, ciekawy produkt – 3D Cooler. Jest to uniwersalny układ chłodzenia do procesorów Intela i AMD. Urządzenie chłodzi procesor zasysając chłodne powietrze nie tylko z boku, ale także z góry i dołu radiatora. Dodatkowo jest atrakcyjnie podświetlane, co spodoba się zapewne miłośnikom moddingu.

Zaletą chłodziarki ma być także jej niewielka waga. Jak wiadomo układy chłodzenia przeznaczone do najnowszych procesorów są zwykle bardzo ciężkie, przez co trudno je zainstalować, a łatwo zniszczyć płytę główną. Gigabyte opatentował budowę miedzianego radiatora, który ma być szczególnie wydajny w odprowadzaniu ciepła. 3D Cooler pasuje do procesorów P4, K8 (Athlon 64 i 64-FX) oraz K7 (Athlon i Duron).

Nietypowym rozwiązaniem jest umieszczenie w centrum radiatora, wentylatora o konstrukcji pozwalającej na zasysanie chłodnego powietrza w promieniu 360 stopni. Żeberka radiatora wyposażono także w układ rurek wypełnionych gazem. Mają one 10-razy lepsze właściwości przewodnictwa ciepła niż miedź. Wentylator wyposażono z kolei w podwójne łożyska kulkowe, które mają pracować bezawaryjnie przez 70 tys godzin.

Cooler dostarczany jest z panelem przeznaczonym do instalacji w 3,5-calowej wnęce na przednim panelu obudowy. Znajdujące się na nim pokrętła pozwalają na płynna regulację prędkości obrotowej wentylatora (pomiędzy 2, a 4 tys. obrotów na minutę). Poziom głośności wynosi od 20 do 40 dBA.


Zobacz również