Chłodzenie wbudowane w procesor

Naukowcy z University of Washington opracowali urządzenie, które za pomocą różnicy potencjałów wytwarza strumień powietrza potrafiący schłodzić dowolny obiekt. Prototyp układu jest tak mały, że bez większych problemów może zostać połączony z obudową procesora.

Jak mówi Alexander Mamishev, kierownik projektu, nowy system chłodzenia może zostać zintegrowany bezpośrednio z CPU, dzięki czemu w zasięgu ręki ludzkości są wyższe częstotliwości pracy w konfiguracjach, które wcześniej uznawane były za nierealne.

Przy poborze mocy równym ok. 0,6 wata, urządzenie wytwarza ciąg powietrza podobny do strumienia wychodzącego z klasycznego wentylatora. Prototyp zbudowany jest z "nadajnika" o średnicy jednego mikrometra, który odpowiada za tworzenie strumienia jonów, oraz odbiornika (kolektora, ang. collector), w którym jony ciągną już za sobą cząsteczki powietrza.

Zobacz również:

  • Klimatyzatory przenośne w promocji [LIPIEC 2021]
  • Najlepsze wentylatory na lato 2021 [RANKING]

Choć idea chłodzenia elektroniki strumieniem jonów wywołującym ruch powietrza ma już kilka lat, badacze z UW są pierwszymi, którym udała się ta sztuczka w prawdziwym, poprawnie funkcjonującym i niezakłócającym pracy półprzewodników urządzeniu.