Chłodzone cieczą... drzwi

IBM zaprezentował swoje najnowsze dziecko, eServer Rear Door Heat eXchanger, czyli drzwi z wmontowanym wymiennikiem ciepła. Zdaniem firmy pozwalają one na rozwiązanie problemów z występowaniem punktów wyższej temperatury i niekorzystnym rozkładem ciepła w centrach obliczeniowych.

W wersji pierwotnej drzwi nazywały się "Cool Blue" i przeznaczone były wyłącznie do montażu w stojakach (ang. rack) z serwerami. W każdych drzwiach znajdowały się grube na 10 centymetrów rury z wodą pozwalające odprowadzać generowane przez komputery ciepło.

Jak twierdzi Alex Yost, kierownik działu eServer w firmie IBM, nie jest to nic nadzwyczajnego. Jego zdaniem w tej chwili już 80-90 procent klientów korzystających z własnych centrów obliczeniowych ma instalacje wodne zamontowane w jednym tylko celu: by maksymalnie obniżyć temperaturę otoczenia serwerów.

IBM przetestowało drzwi na stojaku z 84 aktywnymi serwerami. Według Yosta różnica jest nieporównywalna: bez drzwi stanie obok maszyn dało się porównać do przebywania obok wielkiej suszarki. Tymczasem chłodzone wodą drzwi zatrzymały ok. połowę tworzonego przez komputery ciepła.

Prace nad chłodzonymi cieczą drzwiami zajęły firmie trzy lata. Od dziś eServer Rear Door Heat eXchanger dostępny jest dla użytkowników końcowych. Modderzy przed zakupem powinni się jednak dobrze zastanowić - cena za sztukę drzwi wynosi 4 299 USD.


Zobacz również