Choć wkoło burza...

Według badania Evans Data, developerzy oprogramowania w zdecydowanej większości nie obawiają się skutków pozwu SCO przeciw IBM odnośnie praw do fragmentów kodu Linuksa dla rozwoju platformy linuksowej w swoich przedsiębiorstwach.

Firma badawcza Evans Data zapytała ponad 400 developerów oprogramowania w amerykańskich firmach o ich ocenę wpływu pozwania IBM przez SCO - pozew opiera się na domniemanym znalezieniu w Linuksie fragmentów kodu należącego do SCO - na decyzje informatyczne w firmie. W większości - 71% - ankietowani odpowiadali, że działania SCO mają niewielki wpływ na to czy w ich przedsiębiorstwie będą rozwijać (lub nie) platformę linuksową. 17% nie miało w tej kwestii wyrobionej opinii. Około 12% ankietowanych stwierdziło, że SCO wystraszyło ich na tyle, aby porzucić środowisko Linux- z czego jednak tylko 6% jest pewna, że starcie prawne SCO kontra IBM wpłynie na ich plany. W sumie więc 88% (zdecydowanie nie, prawdopodobnie nie, nie mam zdania) - nie przejmuje się całą sprawą. Według analityków Evans Data, nie bez znaczenia dla takich wyników jest utrzymywanie przez SCO dowodów przeciw IBM w tajemnicy.

Na marginesie mała dygresja - czy zdanie developerów w ogóle kogoś obchodzi? Swego czasu ED zbadała i dowiodła ważkości ich opinii (http://www.cxo.pl/news/54880.html ) przy wyborze platformy informatycznej. I to w zasadzie wyczerpuje tę kwestię.

Evans Data dokonała obecnie przy okazji sondażu na temat popularności poszczególnych linuksowych środowisk graficznych: KDE jako środowisko dla desktopa to główny wybór dla 42% ankietowanych, a jest używany przez 65%. GNOME to odpowiednio główny wybór 37% ankietowanych i jest użytkowany w sumie przez 56% ankietowanych. Wśród innych środowisk graficznych dla Linuksa najczęściej wymieniano ponadto WindowMaker, Afterstep, Enlightenment, XFCE, IceWM, Blackbox, Fluxbox, Ion, Pwm, Fvwm, Motif, CDE. I wiele innych. Analitycy podkreślają w tym wypadku, że po trzech latach badań ED, kiedy to oba rozwiązania w rankingu "użytkowania i wdrożenia" szły łeb w łeb, po raz pierwszy wyraźną przewagę uzyskał KDE.

Ponadto 36% ankietowanych developerów preferuje "komercyjnie" upowszechniane dystrybucje Linuxa, podczas gdy 15% - "nie-komercyjne". Jednak większość - 49% ankietowanych - zaznaczyła w tym pytaniu odpowiedź "wszystko mi jedno".

Pytani w lipcu br. użytkownicy Linuxa twierdzą ponadto, że jest im obecnie równie łatwo zmigrować ich aplikacje z Windows do Linuksa, jak z Unixa do Linuksa. W ciągu ostatniego półrocza ukończonych zostało 47% migracji aplikacji Windows na Linux; w przypadku migracji Unix - Linux odsetek ów sięga 45%.