Chomikuj.pl - administratorzy będą musieli sami szukać pirackich plików

Twórcy serwisu Chomikuj.pl przegrali sprawę w sądzie. Od teraz administratorzy będą musieli sami szukać pirackich treści i usuwać je ze swoich serwerów bez konieczności czekania na zgłoszenie właściciela praw autorskich do danego utworu.

Chomikuj.pl to bardzo duży serwis internetowy, który jest solą w oku dla właścicieli praw autorskich do treści rozpowszechnianych drogą cyfrową. Na serwerach Chomika można znaleźć wiele materiałów, które udostępnili użytkownicy wbrew licencji i wbrew prawu. Nie spodobało się to to takim jednostkom jak Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, Akson Studio, Studio Filmowemu Zebra oraz Michałowi Kwiecińskiemu.

Właściciele praw autorskich mogą co prawda zgłaszać do Chomikuj żądania usunięcia pirackich treści, a twórcy serwisu są zobligowani usunąć takie materiały. Sąd Okręgowy w Krakowie uznał jednak, że to za mało i administratorzy Chomikuj powinni sami dbać o to, by usuwać pirackie kopie kilku wybranych filmów.

Chomikuj.pl ma problemy związane z pirackimi treściami

Chomikuj.pl ma problemy związane z pirackimi treściami

Wyrok nakłada na Chomikuj.pl obowiązek wyszukiwania raz w miesiącu z wykorzystaniem Google i Bing trzech filmów z wykorzystaniem konkretnej frazy. Jeśli na pierwszych pięciu stronach pojawi się link do umieszczonego nielegalnie w serwisie Chomikuj filmy, to firma powinna sama usunąć materiał.

Taką ochroną objęte zostały trzy filmy: Dzień Świra, Katyń i Wenecja. Frazy powinny być zbudowane z trzech członów: Chomikuj [tytuł filmu] film. Jak na razie orzeczenie zapadło w pierwszej instancji i obie strony mogą jeszcze chcieć złożyć apelację. Nie wiadomo, czy kara zostanie w jakiś sposób wyegzekwowana.

Takie postawienie sprawy sprawia też kilka problemów, a wedle wyroku Chomikuj ma tak działać przez 3 lata. Jednym z punktów spornych jest zmienianie się wyników wyszukiwania ze względu na dane dotyczące wpływu historii wcześniejszego wyszukiwania. Nawet w trybie incognito wyszukiwarka może brać informacje z plików cookies i dotyczące lokalizacji.

źródło: prawo.gazetaprawna.pl