Chomikuj.pl może zniknąć z sieci - domagają się tego wydawcy

Polska Izba Książki chce zakończenia działalności strony Chomikuj.pl. PIK zebrał kilkanaście firm potrzebnych do tego, aby właścicielom portalu wytoczyć proces zbiorowy. Serwisowi zarzuca się to, iż ma dopuszczać się łamania prawa autorskiego.

O całej sprawie informuje dzisiejsza "Rzeczpospolita". Jest to kolejna odsłona tego, jak w dzisiejszym świecie rozumiana jest tzw. ochrona praw autorskich. Dobitnie pokazała to ostatnia awantura w sprawie porozumienia ACTA.

Poszukiwania firm, które będą zainteresowane pozwem zbiorowym trwały przez ponad dwa lata. Polska Izba Książki nie zdecydowała się na ujawnienie wydawnictw, które wystąpiły przeciwko serwisowi. PIK uważa, iż strona Chomikuj.pl, gdzie użytkownicy mogą ściągać m.in. muzykę, filmy i książki za niewielką opłatą manipulacyjną, odbija się na ich przychodach i zyskach.

Co ciekawe, jak podaje "Rz", wydawcy nie domagają się odszkodowania finansowego, chcą jedynie aby serwis zawiesił swoją działalność.

Przypomnijmy, że Chomikuj.pl należy do tego samego typu serwisów, co MegaUpload, który w styczniu został zamknięty przez FBI. Czy podobny los czeka także popularnego "chomika"? Wszystko powinno wyjaśnić się w ciągu kilku najbliższych miesięcy...


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: