Chomikuj.pl: użytkownicy na celowniku kancelarii PRO BONO

Użytkownicy Chomikuj.pl otrzymują pisma z kancelarii PRO BONO wzywające do zapłacenia kary (i zawarcia tym samym ugody) za naruszenie praw autorskich jej klienta, wydawnictwa Media Rodzina.

Kancelaria PRO BONO w 2015 roku wzięła na celownik część użytkowników P2P wysyłając do nich wezwania do zapłaty za naruszenie praw autorskich do książki o Harrym Potterze. Od niedawna jej nowym celem są użytkownicy serwisu Chomikuj.pl, którzy oskarżani są o łamanie praw autorskich wydawnictwa Media Rodzina.

Mamy tutaj do czynienia z przypadkiem naruszeń łatwiejszych do udowodnienia, szczególnie gdy chodzi o osoby, które podczas logowania do swojego konta wykorzystywały swoje dane osobowe. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż istnieje ryzyko, iż wezwanie do zapłaty w związku z naruszeniami praw autorskich w sieci trafi do osoby niewinnej. Ta zaś odpowiednio "zmotywowana" jego tonem zgodzi się na zapłacenie żądanej kwoty tym samym jasno potwierdzając, że dopuściła czynu, o który jest oskarżana.

Pismo podpisywane jest przez adwokata Kamil Klemienia, który poza propozycją ugody żąda usunięcia pirackich plików z serwisu Chomikuj.pl. Jest ono bardzo podobne do pism, które były w ostatnich latach wysyłane do domniemanych piratów przez różne kancelarie. Kamil Klemienia powołuje się na postępowanie prowadzone w prokuraturze w Poznaniu (sygn. akt: 3 Ds. 4205/15/12), które najpewniej pozwoliło mu na ustalenie danych osobowych internautów namierzonych przez prokuraturę po IP.

Z treści pisma wynika, że osoby oskarżone o łamanie praw autorskich klienta PRO BONO, czyli wydawnictwa Media RodzinaPisma, chcąc zawrzeć ugodę mają na zapłatę żądanej kwoty 7 dni. Z pewnością znacząca część z nich nie zdecyduje się jednak na taki krok. Za jakiś czas powinna więc ruszyć kolejna akcja kancelarii tym razem jednak związana z pozwami. Ciekawe, czy tak faktycznie będzie...

Media Rodzina - słaba aktywność na Chomikuj.pl

Na koniec warto dodać, że Dziennik Internautów wysłał w tej sprawie do Chomikuj.pl pytanie "czy samo wydawnictwo zgłosiło się do Chomikuj.pl by usunąć pliki i zapobiec dalszemu rozpowszechnianiu". Z uzyskanej odpowiedzi wynika, że ostatnio tego typu aktywność, pomimo udostępnienia przez serwis narzędzi wspomagających ochronę praw autorskich, wydawnictwo wykazało ponad 3 lata temu.

Źródło: prawo-ip.blogspot.com