Chorobliwe surfowanie

Opublikowane w Stanach Zjednoczonych wyniki badań medycznych wskazują na to, że osoby szybko zawierające znajomości przez Internet należą do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na AIDS.

Amerykańskie Centrum Chorób Zakaźnych (Centers for Disease Control and Prevention) ostrzega przed zbyt szybkim przenoszeniem znajomości z cyberprzestrzeni do świata rzeczywistego. Według badań medycznych przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych przez kilka amerykańskich uniwersytetów osoby, które znajdują partnerów seksualnych poprzez Internet, narażone są na podwyższone ryzyko zarażenia wirusem HIV.

Klinika w Denver przebadała 856 chorych, z których 135, czyli 15,8%, przyznało, że znajomość z człowiekiem, który zaraził ich chorobą, została nawiązana w Sieci. Z kolei według badań Journal of the American Medical Association aż 30% sieciowych "poszukiwaczy wrażeń" jest nosicielami wirusa HIV. Dla porównania podano, iż wśród osób, które poszukują znajomości w rzeczywistym świecie, zarażonych jest o połowę mniej (tylko 14%). Badania prowadzono od września 1999 do kwietnia 2000 roku.

Przedstawiciele Emory University School of Medicine z Atlanty zaapelowali o opracowanie programu uświadamiającego obywatelom niezwykłe zagrożenie płynące z przygodnych internetowych znajomości.


Zobacz również