"Chory" atak cyberprzestępców

Internetowi przestępcy przyzwyczaili nas już do niezwykłej inwencji w kwestii zachęcania użytkowników do pobierania i uruchamiania złośliwych programów. Ich najnowszy pomysł przebija jednak większość poprzednich prób - firma Sophos ostrzegła właśnie przed nowym koniem trojańskim, który dystrybuowany jest jako załącznik wiadomości mającej jakoby zawierać informacje o porwaniu dziecka adresata.

Z danych zgromadzonych przez specjalistów z Sophos wynika, że od kilkunastu godzin do skrzynek internautów na całym świecie trafiają e-maile zatytułowane "We have hijacked your baby" (Porwaliśmy twoje dziecko). Z treści wiadomości wynika, że nadawca przetrzymuje dziecko odbiorcy i jest skłonny wypuścić je w zamian za określoną kwotę. Do e-maila dołączony jest plik, mający jakoby być fotografią owego dziecka . W rzeczywistości jest to koń trojański - uruchomienie pliku spowoduje zainstalowanie szkodnika w systemie.

"Samo odebranie czy przeczytanie takiej wiadomości nie powoduje zainfekowania systemu. Ale jeśli ktoś uruchomił załącznik musi liczyć się z tym, że zainstalował konia trojańskiego, który pozwala przestępcom na wykradanie danych z komputera i zdalne kontrolowanie go" - mówi Graham Cluley, konsultant z Sophos.

"Inaczej nie da się tego nazwać - ten atak jest po prostu chory. Przestępcy najwyraźniej nie mają żadnych hamulców i aby osiągnąć swój cel są gotowi wykorzystać naturalny instynkt każdego rodzica" - komentuje Cluley.


Zobacz również