Chrome 19 wydany. Google wprowadza synchronizację kart i płaci specom od luk

Google udostępniło właśnie przeglądarkę Chrome 19. Oferuje ona m.in. nowe możliwości w zakresie synchronizacji (Firefox mógł się nimi pochwalić już rok temu) oraz wyższe bezpieczeństwo dzięki załataniu 20 luk.


Najbardziej widoczna zmiana w Google Chrome 19 dotyczy wzbogacenia funkcji synchronizacji o możliwość synchronizacji otwartych kart między różnymi urządzeniami, nie wyłączając z tego użytkowników przeglądarki dla Androida.

Trzeba tutaj jednak wyraźnie zaznaczyć, że synchronizacja ta nie zostanie od razu udostępniona dla każdego konta Google'a, lecz wdrażana stopniowo w ciągu najbliższych tygodni.

Google trochę zaspało

Warto dodać, że nowa funkcja synchronizacji nie jest wielką nowością na rynku przeglądarek. Podobną funkcjonalność (Firefox Sync) już od ponad roku znajdziemy bowiem np. w przeglądarce Firefox.

Bezpieczeństwo

Chrome 19 zawiera również poprawki łatające 20 luk w zabezpieczeniach. W przypadku ośmiu z nich Google sklasyfikowało poziom ryzyka jako "wysoki" (druga najbardziej poważna ocena zagrożenia), w przypadku siedmiu jako "średni", natomiast w przypadku pozostałych jako "niski".

Google płaci

Jak pewnie wiecie, firma Google uruchomiła na początku 2010 roku program bezpieczeństwa, w ramach którego płaci specjalistom za wykryte błędy. Również przy okazji wydania Chrome'a 19 zmuszona była sięgnąć do kieszeni:

- zapłaciła 7 500 USD sześciu badaczom za wykrycie dziewięciu luk, z których dwie nie dotyczyły ściśle Chrome'a (jedna odnosiła się np. do sterowników Nvidii dla Linuksa)

- zapłaciła kolejne 9 000 USD badaczom, którzy wskazali na luki, które Google załatało już wcześniej w trakcie procesu rozwoju Chrome'a 19.

Trochę statystyk

Według firmy Net Applications do Chrome'a należy 19% rynku, natomiast według kwietniowego raportu firmy StatCounter - 31%.

Na naszym rynku (wg Ranking.pl) przeglądarka Gooogle również radzi sobie bardzo dobrze:

1. Firefox 12.x - 26,41%

2. Chrome 18.x - 21,40%

Pobierz: Google Chrome 19