Chrome 6 - urodzinowa wersja przeglądarki Google

Google świętuje drugie urodziny przeglądarki Chrome i wydaje z tego okazji szóstą, stabilną wersję programu dla systemów Windows, Mac i Linux. Chrome 6 ma być jeszcze szybszy i prostszy w obsłudze. Producent wyeliminował też 16 luk w zabezpieczeniach i błąd związany z jądrem systemu Windows.


Chrome 6 zawiera również drobne zmiany w interfejsie użytkownika (np. ikona zakładek przesunięta została na prawo od paska adresu). Program wprowadza pojedyncze menu zamiast wcześniejszej wersji z dwoma paskami. Teraz widoczne są tylko podstawowe opcje przeglądarki, takie jak wstecz, dalej i odśwież.

Chrome 6 chwali się również rozszerzoną synchronizacją, która pozwala użytkownikom na przenoszenie rozszerzeń i ulubionych stron między przeglądarkami na różnych komputerach.

Zobacz również:

  • Bing z SI wkracza do Chrome i Safari
  • Najlepsze rozszerzenia VPN dla Google Chrome
  • Opera prezentuje funkcję, na którą nie wpadła konkurencja

Z aplikacji usunięto 16 błędów w zabezpieczeniach (żaden z nich nie był błędem krytycznym, osiem uznano za ważne). Przeglądarka zawiera również drugą poprawkę błędu związanego z jądrem systemu Windows. Google w połowie kwietnia wydawał już podobną łatkę, jednak nie rozwiązała ona tego problemu w całości.

Chrome = wydajność

"Przez ostatnie lata skupialiśmy się na szybkości" - powiedział Brian Rakowski z Google. "Choć wiele rzeczy zmieniliśmy w przeglądarce w ciągu ostatnich dwóch lat, wciąż twierdzimy, że szybkość ma znaczenie. To coś, w co Google wierzyło od zawsze i coś, co przyciągnęło do nas ludzi" - przekonuje kierownik produkcji Chrome.

Rakowski twierdzi, że Chrome 6 jest 3 razy szybszy w przetwarzaniu JavaScript niż wersja debiutancka przeglądarki z września 2008 r., dodaje jednak, że "prawdziwa wydajność jest dopiero przed nami".

Jednym z elementów zwiększających wydajność przeglądarki będzie sprzętowa akceleracja, mechanizm przenoszący pewne zadania z głównego procesora PC na kartę graficzną, dzięki czemu rendering wideo czy wczytywanie złożonej grafiki na stronach WWW odbywa się szybciej. Na razie technologia pojawiła się w developerskich wydaniach systemu Chromium, ale Google zapowiada rychłe przeniesienie jej również do przeglądarki.

Wsparcie sprzętowe Chrome będzie możliwe w Windows i Mac OS X.

Nowe wersje będą szybciej

Kolejne stabilne wydania programu mają być udostępniane co sześć tygodni - dwa razy częściej niż dotąd. Przeglądarka Google będzie więc modernizowana znacznie częściej, niż rywale - np. Mozilla wprowadziła w 2009 r. tylko jedną znaczącą aktualizację Firefoka (w planach na 2010 r. ma dwa duże wydania). Internet Explorer aktualizowany był tylko raz.

Coraz więcej fanów

Zespół rozwijający przeglądarkę Chrome założył w 2009 r., że we wrześniu 2010 r. będzie z niej korzystać 5 % internautów. Cel ten osiągnięto - jak wynika ze statystyk serwisu badawczego Net Applications, Chrome miał w sierpniu br. 7,5% udziałów w światowym rynku przeglądarek.

Chrome obchodzi 2. urodziny

Pierwsza wersja Chrome'a pojawiła się 2 września 2008. Przeglądarka ta zmusiła rywali do większego skupienia na wydajności, zwłaszcza, jeśli chodzi o przetwarzanie JavaScript. Później Chrome wyznaczył również standardy w minimalizacji interfejsu użytkownika. W ciągu minionych dwóch lat kolejne edycje przeglądarki wzbogacały się sukcesywnie o takie funkcje jak bardziej konfigurowalna Nowa Karta, motywy dla przeglądarki, widok "side-by-side", menedżer haseł, lepsza kontrola prywatności, zintegrowany odtwarzacz Flash Player, autouzupełnianie, automatyczne tłumaczenie, obsługa elementów języka HTML5 i synchronizacja ustawień.

Użytkownicy, którym to nie wystarcza, mogą też wybierać spośród kolekcji ponad 6 tysięcy rozszerzeń, umożliwiających dostosowanie programu do indywidualnych potrzeb.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: