Chrome 8 - eksperymentalne funkcje wersji deweloperskiej

W deweloperskim kanale dystrybucyjnym znajduje się już wersja numer 8 przeglądarki Chrome. Zobacz, co może oferować nowe wydanie najszybszej przeglądarki świata.


Polecenie about:flags umożliwia dostęp do eksperymentalnych opcji programu

Funkcja Instant

Karty po lewej stronie interfejsu

Ustawienia na karcie

Po zaopatrzeniu się w Chrome 8 (dostępna do pobrania ze strony projektu zainstaluj program, a następnie wpisz w polu URL polecenie about:flags.

Uzyskasz w ten sposób dostęp do eksperymentalnych funkcji aplikacji, które będziesz mógł teraz aktywować klikając przyciski Enable.

Zobacz również:

  • Opera prezentuje funkcję, na którą nie wpadła konkurencja

Wsparcie WebGL

Chrome 8 obsługuje międzyplatformowy standard renderowania grafiki 3D w Sieci.

Funkcja Instant

Przeglądarka próbuje odgadnąć, jaką stronę chcesz otworzyć i przystąpi do ładowania jej w momencie, gdy jeszcze wpisujesz adres w pasku URL. Funkcja działa w oparciu o dane na temat stron, które odwiedzasz najczęściej bądź stron, które dodałeś do swoich Ulubionych witryn).

Podobnie ma się rzecz z wyszukiwaniem - wpisz hasło w pasku adresu a przeglądarka Chrome 8 natychmiast zacznie wyświetlać wyniki wyszukiwania (patrz: Google Instant).

Sprzętowa akceleracja przetwarzania grafiki

Chrome 8 może przenieść ciężar renderingu bogatych graficznie stron WWW na procesor graficzny komputera. Póki co funkcja działa jedynie w wypadku animacji 2D i efektów wykorzystujących element canvas języka HTML5.

"Side Tabs" - karty po lewej

Przeglądarka może wyświetlać pasek kart po lewej stronie ekranu, zamiast na górze. Aby zmienić układ interfejsu Chrome 8, kliknij dowolną kartę prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję "use side tabs". Przełączenie widoku na tryb "Side Tabs" nie sprawi jednak, że w głównym oknie programu będzie więcej miejsca na wyświetlanie stron - górny pasek interfejsu pozostaje na swoim miejscu.

Drukowanie przez chmurę

Aktywując funkcję Cloud Print Proxy będziesz mógł przesłać plik nad którym pracujesz w podróży z notebooka do drukarki w biurze lub w domu i wydrukować go. Funkcja Google Cloud Print nie jest jeszcze aktywna, ale można zalogować się do niej wchodząc w ustawienia programu (Options | Under the Hood).

Ustawienia na karcie

Zamiast wyświetlać osobne okna dialogowe z ustawieniami, kolejne wersje przeglądarki mogą udostępniać opcje na karcie (np. menedżer Ulubionych stron już teraz działa w formie nowej karty).

Sklep z aplikacjami

Wkrótce będzie można pobierać aplikacje dla przeglądarki Chrome, tak jak ma to miejsce teraz z systemem mobilnym Google Android. Sugeruje to pozycja Background WebApps, umieszczona w zestawieniu eksperymentalnych funkcji przeglądarki.