Chrome 86 oficjalnie. To jedna z największych aktualizacji tej przeglądarki

Chociaż liczba 86 na to nie wskazuje najnowsza aktualizacja wprowadza mnóstwo nowości, które zabezpiecza naszą prywatność w sieci.

Google udostępniło dziś nową aktualizację rozwojową dla przeglądarki Google Chrome. Najnowsza wersja oznaczona jako 86 dostępna jest już na Androida, macOS, Windows oraz Linux. W chwili obecnej nie udostępniono jeszcze aktualizacji dla iOS oraz iPadOS.

Google Chrome
Źródło: Krsto Jevtic/Unsplash

Google Chrome

Źródło: Krsto Jevtic/Unsplash

Przeglądarka Google Chrome w wersji 86 przynosi wiele nowości, które wpłyną na bezpieczeństwo użytkowników. Pojawiły się również usprawnienia, które spowodują, żę przeglądanie sieci stanie się wygodniejsze, niż dotychczas.

Jakie nowości trafiły do przeglądarki Google Chrome wraz z najnowszą aktualizacją?

Mowa o analizatorze haseł, który sprawdza, czy dane nie zostały narażone na wyciek. Pojawiła się funkcja bezpiecznego przeglądania, która filtruje nietypowe adresy URL w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie to ma zabezpieczyć nas przed wyłudzeniami danych oraz złośliwym oprogramowaniem. Pojawi się także weryfikacja użytkownika za pomocą Face ID, Touch ID oraz kodu dostępu. Podobna funkcja dostępna jest na Androidzie od lipca tego roku.

Google będzie zachęcał deweloperów do stosowania standardowego adresu example.com/.known/change-password, dzięki któremu menadżer haseł Chrome będzie w stanie zapewnić szybką zmianę hasła po stwierdzeniu, że mogło ono zostać skradzione.

Chrome podobnie, jak Safari nie będzie już pokazywać całej ścieżki adresu. Opcję tą będziemy w stanie uruchomić z poziomu ustawień.

Ukrywanie pełnego adresu
Źródło: 9to5google.com

Ukrywanie pełnego adresu

Źródło: 9to5google.com

Google Chrome w wersji 86 będzie również ostrzegać użytkowników przed pobieraniem archiwów. Pojawia się także nowy mechanizm aktualizacji, który będzie wyświetlał w prawym górnym rogu dostępność nowego oprogramowania.

Nowy mechanizm aktualizacji
Źródło: 9to5google.com

Nowy mechanizm aktualizacji

Źródło: 9to5google.com

Przeglądarka oferuje również zoptymalizowany kod źródłowy, który ma zminimalizować zużycie procesora, co z kolei przełoży się na dłuższy czas pracy na baterii.

Sprawdź, ile kosztuje Acer Swift 1.

Źródło: 9to5google.com