Chrome OS już tu jest: nazywa się Opera 11


Opera 11. Podgląd grupy kart

Opera 11. Gesty myszy

Opera 11. Informacje na pasku adresu

"Bezpieczeństwo - ważna rzecz"

Nowością jest też zmodernizowany pasek adresu, w którym teraz nie są wyświetlane niektóre informacje - przeglądarka upraszcza wygląd adresu URL, usuwając z niego "zbędne" dane.

"Czy to rozsądne?" - zapytają niektórzy użytkownicy. Pytanie nie jest bezzasadne, jeśli przypomnimy sobie, że podejrzanie wyglądający adres URL może sugerować odwiedziny na witrynie założonej przez sieciowych oszustów. Jak zaś rozpoznać taki adres, gdy jego część nie jest wyświetlana?

Sebastian Baberowski, dyrektor warszawskiego oddziału Opery uspokaja: "Ja tu nie widzę zagrożenia. Powiedziałbym nawet, że takie rozwiązanie zwiększa poziom bezpieczeństwa. Jeśli wchodzisz na stronę banku, widzisz domenę, a dodatkowo certyfikat strony 'świeci na zielono', to w zasadzie nie interesuje cię dalszy ciąg adresu. Ufasz wtedy dostawcy usług. Jeśli oprócz nazwy banku zobaczysz ciąg innych znaków, to musiałbyś poświęcić więcej uwagi by zobaczyć, co to za domena."

Pasek URL oferuje bowiem graficzną informację o stanie bezpieczeństwa odwiedzanej witryny: czy połączenie jest szyfrowane, czy strona została sklasyfikowana jako rozpowszechniająca malware, itp).

Ponadto w Operze 11 rozszerzenia i aplikacje działające w ramach usługi Opera Unite aktualizowane są automatycznie za pośrednictwem wbudowanego mechanizmu update'ów. Użytkownik może też wprowadzić takie ustawienia zainstalowanych wtyczek, dzięki którym zostaną one załadowane tylko wtedy, gdy będą tego wymagać czynności wykonywane przez użytkownika bezpośrednio w oknie programu (np. kliknięcie odtwarzania filmu Flash w YouTube).

Opera na bogato

Opera przez ostatnie lata poważnie obrosła w funkcjonalności. Część użytkowników programu jest nawet zdania, że oferowane przez program funkcje są w zupełności wystarczające i producent wcale nie musiał wbudowywać weń obsługi rozszerzeń. Tylko spójrzmy, co umieszczono w programie:

- klienta poczty elektronicznej. Opera Mail umożliwia zarządzanie i organizację korespondencji prowadzonej za pośrednictwem serwisów pocztowych Gmail, Yagoo! i dowolnych innych usług wspierających protokoły IMAP i POP; pozwala zarządzać folderami na serwerze (IMAP), dzielić wiadomości z pomocą etykiet; dodawać znajomych do książki kontaktowej.

- możliwość stworzenia serwera w przeglądarce. Opera Unite umożliwia m.in. udostępnianie w Sieci zasobów lokalnie przechowywanych na komputerze, publikowanie w Internecie strony internetowej hostowanej na pececie, uruchomienie chata...

- klienta sieci BitTorrent. Przeglądarka rozpocznie pobieranie plików z sieci P2P natychmiast po pobraniu i zapisaniu na dysku pliku .torrent. Proces ściągania plików można wstrzymywać, możliwe jest też jednoczesne pobieranie kilku dokumentów.

Internauta otrzymuje więc do dyspozycji zestaw przydatnych narzędzi, zintegrowanych w jednej aplikacji.