Chrome OS - kandydat do włamań

Zdaniem analityków firmy McAfee, w 2010 r. hakerzy spróbują złamać Chrome OS. Głównym powodem ich zainteresowania systemem operacyjnym Google’a jest fakt, że jest on nowy na rynku. Według prognoz Chrome OS stanie się celem ataków prawdopodobnie jeszcze zanim zostanie oficjalnie opublikowany.

Sam Masiello z firmy McAfee uważa, że cyberprzestępcy podejmą próby ataku na Chrome OS, gdyż jest on nowym system operacyjnym.

"To samo przydarzyło się systemom Vista i Windows 7, zanim jeszcze zostały ukończone. Chromem OS z racji tego, że jest nowym systemem operacyjnym zainteresowali się badacze bezpieczeństwa, ale także cyberprzestępcy" - uważa Masiello.

Drugim powodem ataków na Chrome OS, będzie to, że system obsługuje nadal nieukończony HTML-u 5. Umożliwia on dostęp do typowych aplikacji internetowych bez konieczności łączenia się z Siecią. Takie podejście, zdaniem Masiello sprawia, że zacierają się różnice między aplikacjami w wersji online i offline, a to rodzi niebezpieczeństwo przeprowadzania ataków na użytkowników, gdy będą korzystać z aplikacji w trybie offline.

Masiello przestrzega także przed innymi potencjalnie groźnymi produktami autorstwa Google’a. Jego zdaniem swoje niebezpieczne oblicze pokaże Google Wave, narzędzie do komunikacji i współpracy. Zdaniem Masiello idealnie nadaje się ono do kontrolowania botnetu.

Chrome OS to system operacyjny przeznaczony dla komputerów osobistych, który został zapowiedziany w lipcu tego roku. Google udostępniło go w postaci kodu źródłowego na stronie The Chromium Projects w listopadzie 2009 r.

Z innymi prognozami firmy McAfee dotyczącymi bezpieczeństwa w nadchodzącym roku można zapoznać się tutaj.