Chrome OS ma już 10 lat! Google świętuje i dodaje kilka ciekawych funkcji.

Aż trudno w to uwierzyć, ale Chrome OS właśnie skończył 10 lat. Jeden z najmłodszych systemów operacyjnych dla komputerów otrzymał z tej okazji solidną aktualizację, która wprowadza kilka ciekawych funkcji.

ChromeOS to niewielki oraz lekki system operacyjny na komputery stacjonarne, laptopy oraz tablety, którego głównym elementem jest przeglądarka Google Chrome (sprawdź najlepsze rozszerzenia). Pierwsze wersje ChromeOS były bardzo ubogie w funkcje, a na dodatek bez dostępu do internetu stawały się praktycznie bezużyteczne.

Acer Chromebook 15

Acer Chromebook 15

Na przestrzeni ostatnich lat Google dodało do Chrome OS wiele nowych funkcji i rozwiązań. Mowa chociażby o pełnej kompatybilności z aplikacjami z Androida, co znacząco zwiększyło funkcjonalność Chrome OS.

Zobacz również:

W marcu 2021 roku Google świętuje dziesięciolecie powstania Chrome OS. Z tej okazji zapowiedziano aktualizację, która wprowadzi sporo nowych funkcji. Mowa między innymi o współdzieleniu Wi-Fi z telefonami z Androidem.

Nowy widget Phone Hub pozwoli zarządzać smartfonem z poziomu komputera. Google umożliwi włączenie hotspotu, wyciszenie dzwonka, zlokalizowanie urządzenia oraz otwarcie ostatnio przeglądanych stron internetowych. Dodatkowo z poziomu urządzenia z systemem Chrome OS sprawdzimy zasięg oraz stan naładowania baterii naszego smartfona.

Phone Hub
Źródło: gsmarena.com

Phone Hub

Źródło: gsmarena.com

Wi-Fi Sync to rozwiązanie znane z ekosystemu Apple. Komputer z Chrome OS oraz smartfon z Androidem będą współdzielić ze sobą zapisane hasła do sieci Wi-Fi. Cały proces odbywa się z wykorzystaniem konta Google.

W niedalekiej przyszłości Chrome OS otrzyma również funkcję Nearby Sharing, która jest już dostępna na smartfonach z Androidem.

Nearby Sharing
Źródło: gsmarena.com

Nearby Sharing

Źródło: gsmarena.com

Chrome OS otrzymał nowe narzędzie do wykonywania zrzutów ekranu oraz nagrywania ekranu. Rodzice ucieszą się z rozszerzonych opcji Family Link, a cały interfejs został lekko zmodyfikowany.

Chrome OS w wersji M89 pojawi się na komputerach za kilka tygodni.

Sprawdź nasze poradniki o Chrome OS:

Źródło: gsmarena.com