Chrome OS w wersji na netbooki Della

Inżynierowie firmy Dell opracowali eksperymentalną kompilację systemu operacyjnego Google Chrome OS, przygotowaną z myślą o netbookach Dell Mini 10v.

Jak wynika z wpisu na blogu Direct2Dell, pracownikom firmy udało się przygotować specjalny build systemu Google, działający na sprzęcie Della. System uruchamia się szybko - pisze Doug Anson we wskazanym wpisie. Czas pełnego rozruchu od momentu wciśnięcia przycisku Power wynosi ok. 12 sekund.

Kompilacja dostępna jest w postaci obrazu systemu Chrome do zainstalowania na pamięci USB pod tym adresem. Plik jest dość duży, zajmuje bowiem 7,5 GB, więc do jego użycia niezbędny jest klucz USB o pojemności co najmniej 8 GB. Posiadacze netbooków Della chętni do wypróbowania systemu powinni się liczyć z niestabilnym działaniem kompilacji - D. Anson przyznaje, że nie była ona gruntownie testowana i zastrzega możliwość wystąpienia problemów z obsługą niektórych urządzeń (np. modemu Wi-Fi).

Chrome OS został udostępniony przez Google pod koniec listopada w postaci kodu źródłowego na stronie The Chromium Projects, wraz z dokładną instrukcją, jak przeprowadzić proces kompilacji. Użytkownicy natychmiast przystąpili do działania, tworząc pierwsze kompilacje systemu, w które można zaopatrzyć się w sieciach bezpośredniej wymiany plików.

Jak uruchomić Chrome OS z pendrive'a