Chrome - co przyniosą wersje 81-83?

Aktualna wersja Chrome to numer 80. Wiemy już, co planowane jest w kolejnych trzech aktualizacjach.


Chrome rządzi na rynku przeglądarek, mając 67% udziału. Google nie zamierza jednak osiadać na laurach i wciąż pracuje nad ulepszeniem swojej przeglądarki. Dzisiaj używamy edycji 80.0.3987.87, a internetowy gigant już ujawnił, co pojawi się w kolejnych. Tak więc:

Chrome 81

W tej edycji przeglądarki będą wyświetlane na całą stronę ostrzeżenia o TLS 1.0 i 1.1. Są to protokoły, które obecnie uchodzą za niebezpieczne z powodu braku szyfrowania. Obecnie w pasku adresu pokazuje się informacja, że połączenie z taką witryną nie jest bezpieczne - więcej można dowiedzieć się, klikając na wyskakujące okienko. Od marca, czyli wydania Chrome 81, ostrzeżenie wypełni całą stronę. Administratorzy IT będą mogli wyłączyć je w polityce przeglądarki.

Chrome - co przyniosą wersje 81-83?

Na tym nie koniec. Wersja 81 to koniec z domyślną obsługą FTP, czyli przestarzałym protokołem transferu danych, którego i tak mało kto dzisiaj używa. Użytkownicy będą mogli ją ponownie uruchomić, włączając flagę.

Chrome 82

Edycja Chrome 82 wprowadzi możliwość dzielenia się zawartością schowka. Pozwoli to na przenoszenie treści pomiędzy komputerem a edycją Chrome na urządzenia przenośne. Aby tego dokonać, przeglądarka musi być zainstalowana na obu urządzeniach, a użytkownik zalogowany na to samo konto Google i mieć włączoną synchronizację.

Chrome 82 (które pojawi się 28 kwietnia) będzie ostrzegać, gdy rozpocznie się pobieranie pliku .exe - obojętnie, czy nastąpi to z bezpiecznej witryny (HTTPS), czy też przestarzałej. Od edycji Chrome 83 możliwość pobierania takich plików będzie domyślnie zablokowana.

Chrome 83 i dalsze

Chrome 83 będzie ostrzegać przed pobieraniem archiwów, a w dalszych edycjach - przed pobieraniem każdego rodzaju plików. W edycji 84 blokowane będzie pobieranie .zip i innych archiwów, a także .docx i .pdf, w Chrome 85 każde pobieranie będzie wymagało zgody użytkownika. Edycje 84 i 85 są zaplanowane na 4 sierpnia i 15 września 2020 roku. Chrome 86, które pojawi się 27 października, będzie blokować pobieranie "mieszanych treści".

Wracając do bliższej Chrome 83 - wraz z tą edycją nastąpi koniec aplikacji Chrome. Chrome Web Store nie będzie już więcej akceptować nowych.