Chrome - co przyniosą wersje 81-83?

Aktualna wersja Chrome to numer 80. Wiemy już, co planowane jest w kolejnych trzech aktualizacjach.


Chrome rządzi na rynku przeglądarek, mając 67% udziału. Google nie zamierza jednak osiadać na laurach i wciąż pracuje nad ulepszeniem swojej przeglądarki. Dzisiaj używamy edycji 80.0.3987.87, a internetowy gigant już ujawnił, co pojawi się w kolejnych. Tak więc:

Chrome 81

W tej edycji przeglądarki będą wyświetlane na całą stronę ostrzeżenia o TLS 1.0 i 1.1. Są to protokoły, które obecnie uchodzą za niebezpieczne z powodu braku szyfrowania. Obecnie w pasku adresu pokazuje się informacja, że połączenie z taką witryną nie jest bezpieczne - więcej można dowiedzieć się, klikając na wyskakujące okienko. Od marca, czyli wydania Chrome 81, ostrzeżenie wypełni całą stronę. Administratorzy IT będą mogli wyłączyć je w polityce przeglądarki.

Chrome - co przyniosą wersje 81-83?

Na tym nie koniec. Wersja 81 to koniec z domyślną obsługą FTP, czyli przestarzałym protokołem transferu danych, którego i tak mało kto dzisiaj używa. Użytkownicy będą mogli ją ponownie uruchomić, włączając flagę.

Zobacz również:

  • Cztery rozszerzenia do Edge i Chrome, których warto używać!
  • Chrome - historia aktualizacji [22.09.2021]
  • Chrome 91 - aktualizacja przed wakacjami. Co nowego?

Chrome 82

Edycja Chrome 82 wprowadzi możliwość dzielenia się zawartością schowka. Pozwoli to na przenoszenie treści pomiędzy komputerem a edycją Chrome na urządzenia przenośne. Aby tego dokonać, przeglądarka musi być zainstalowana na obu urządzeniach, a użytkownik zalogowany na to samo konto Google i mieć włączoną synchronizację.

Chrome 82 (które pojawi się 28 kwietnia) będzie ostrzegać, gdy rozpocznie się pobieranie pliku .exe - obojętnie, czy nastąpi to z bezpiecznej witryny (HTTPS), czy też przestarzałej. Od edycji Chrome 83 możliwość pobierania takich plików będzie domyślnie zablokowana.

Chrome 83 i dalsze

Chrome 83 będzie ostrzegać przed pobieraniem archiwów, a w dalszych edycjach - przed pobieraniem każdego rodzaju plików. W edycji 84 blokowane będzie pobieranie .zip i innych archiwów, a także .docx i .pdf, w Chrome 85 każde pobieranie będzie wymagało zgody użytkownika. Edycje 84 i 85 są zaplanowane na 4 sierpnia i 15 września 2020 roku. Chrome 86, które pojawi się 27 października, będzie blokować pobieranie "mieszanych treści".

Wracając do bliższej Chrome 83 - wraz z tą edycją nastąpi koniec aplikacji Chrome. Chrome Web Store nie będzie już więcej akceptować nowych.