Chrome - historia aktualizacji [07.01.2022]

Chrome to od roku 2015 najpopularniejsza przeglądarka świata, wyprzedzająca konkurencję o kilka długości. Jak zmieniała się w kolejnych wydaniach? Oto historia jej aktualizacji.


Ponieważ w momencie pisania tego tekstu mamy już edycję numer 92, pełne zestawienie wszystkich inkarnacji Chrome byłoby kolosalnie długie. Dlatego zaczynamy spis od edycji Chrome 86. Artykuł będzie uzupełniany na bieżąco o kolejne edycje.

Chrome 97

Data wydania: 4 stycznia 2022

Największa nowość to Keyboard API. Jest to budzące kontrowersje rozwiązanie, które pozwala zapamiętywać naciskane klawisze podczas korzystania z przeglądarki. Google wprowadziło tę zmianę w celu ułatwienia życia web-developerom. Kolejne zmiany dotyczą elementów technicznych - jak usprawnienie obsługi stylów CSS czy skryptów HTML, co powinno odbić się na płynności działania elementów animowanych na stronach. Usprawnienie protokołów komunikacyjnych ma przyśpieszyć samo połączenie na linii przeglądarka-serwer.

Zobacz również:

Chrome 96

Data wydania: 19 listopada 2021

Wprowadzono:

  • Nowy sposób udostępniania linków - możesz zaznaczyć fragment treści i wybrać z menu kontekstowego opcję "Kopiuj link do podświetlenia". Gdy odbiorca otworzy otrzymany link, zobaczy od razu to miejsce na stronie, które zostało podświetlone, a nie początek strony;
  • Wyszukiwanie kart - to docenią osoby, które mają zazwyczaj dużo otwartych kart w tym samym momencie. Nowa funkcja - nazwana po prostu "Wyszukiwanie kart" pozwala zobaczyć listę wszystkich otwartych kart oraz wyszukać wybraną na podstawie słowa kluczowego;
  • Nowe tło i kolor - jeśli masz w Chrome kilka profili, w każdym możesz ustawić inne tło. W jaki sposób? Po prostu otwórz nową kartę i kliknij znajdującą się w prawym dolnym rogu opcję Dostosuj Chrome;
  • styl Windows 11 - wpisz w okienku wyszukiwarki chrome://flags, a następnie wpisz w wyszukiwarce Windows 11. W rozwijanym okienku możesz wybrać, kiedy ma być stosowany styl nowego systemu.

Chrome 95

Data wydania: 20 października 2021

Zmiany w edycji Chrome 95 zmiany nie są widoczne gołym okiem - po uruchomieniu przeglądarki nie zaskoczy Cię żaden nowy widok, jednak wszystkie nowości kryją się "pod maską", w warstwie technicznej. Mają służyć zwiększeniu bezpieczeństwa oraz lepszej wydajności Chrome. A co konkretnie wprowadzono?

  • w przypadku ciasteczek Chrome wymusi maksymalną wielkość 4096 bitów dla nazwy i wielkości, a każdego atrybutu 1024 bity; jeśli ciasteczko przekroczy te wartości, będzie odrzucane;
  • klient UA (User Agent) został usprawniony w celu wykrywania różnych wersji systemu Windows;
  • wsparcie dla protokołu FTP zostaje usunięte całkowicie;
  • adresy URL bez obsługi IPv4 nie będą obsługiwane;
  • nowe API EyeDropper umożliwi aplikacjom jak PowerPoint Online do korzystania z próbnika kolorów znajdującego się po stronie danej usługi;
  • API URLPattern ma lepiej obsługiwać ścieżki adresów.

Chrome 94

Data wydania: 22 września 2021

W tedy edycji Google wprowadza API idle detection, czyli system wykrywania bezczynności. Przeglądarka otrzymała wsparcie dla niskopoziomych API WebCodecs, co ma zwiększyć wydajność niektórych aplikacji, w tym związanych z grami online. Z powodów bezpieczeństwa usunięto z Chrome AppCache. Polepszono nieco mechanizm tworzenia zrzutów ekranu - została poszerzona przestrzeń barw w 2D, usunięto elementy API używane wcześniej przez Flash, a także usprawniono kontrolę na właściwościami CSS - działanie elementów interaktywnych ma być płynniejsze i wygodniejsze.

Chrome 93

Data wydania: 1 września 2021

Google usuwa wsparcie dla algorytmu 3DES w TLS. Powodem jest jego podatność na ataki Sweet32, ponadto ma on negatywny wpływ na szybkość i wydajność przeglądarki, a na urządzeniach mobilnych przyczynia się dodatkowo do szybszego wyczerpywania zasobów baterii. Dalej - zostają zablokowane połączenia HTTP, HTTPS i FTP przez porty 989 i 990. W tej edycji usprawniono współpracę przeglądarki z aplikacjami do tworzenia notatek. Chrome będzie korzystać ze specjalnego agenta do ich identyfikacji. Pozwoli to na użycie adresu URL do uruchomienia notatnika.

Multi-Screen Window Placement API to kolejna zmiana - ma za zadanie usprawnić korzystanie z przeglądarki na stanowiskach z wieloma monitorami. Dodano także wsparcie dla WebOTP API, które pozwoli developerom na wprowadzanie jednorazowych, wysyłanych SMS-em hasłem oraz umożliwi synchronizację pomiędzy kontami Google otwartymi na różnych urządzeniach. I w końcu rzecz ostatnia - wprowadzono wsparcie dla grafik w formacie .SVG.

Chrome 92

Data wydania: 21 lipca 2021

Od tego wydania Na niektórych stronach pojawią się dodatkowe pytania o uprawnienia, dotyczące zwłaszcza lokalizacji oraz mikrofonu. Ponadto użytkownik może kliknąć na ikonkę kłódki przy adresie, aby zobaczyć wszystkie zezwolenia, które udzielił danej witrynie. Kolejne nowości związane są z Chrome Actions. Pozwala użytkownikowi na wykonywanie z paska adresu kilku akcji - jak kasowanie historii lub ciasteczek. Teraz dochodzi do tego kolejna - sprawdzanie bezpieczeństwa. Pozwoli na sprawdzenie bezpieczeństwa haseł oraz przeskanowanie wtyczek i rozszerzeń w celu znalezienia złośliwych. Inne nowości to zarządzanie ustawieniami bezpieczeństwa oraz zarządzanie synchronizację.

Chrome 91

Data wydania: 26 maja 2021

Pojawia się WebOTP API, które umożliwia transfer haseł jednorazowych z SMS-ów w ramkach typu cross-origin iframe, a także File System Access API. To pierwsze z pewnością przyda się osobom, które korzystają z iCloud czy Shopify i chcą wykorzystać w pełni możliwości własnych serwerów. Drugie doradza użytkownikom pobierającym pliki, jakie powinny mieć nazwy oraz gdzie najlepiej je zapisać.

W edycji 91 wprowadzona zostaje możliwość skopiowania pliku ze schowka za pomocą kopiuj-wklej (Ctrl+C, Ctrl+V) do aplikacji sieciowej. Taki plik jest traktowany jak możliwy jedynie do odczytu, a więc nie ma szans, aby został nadpisany czy uszkodzony w jakikolwiek inny sposób. Poza tym przeglądarka od tego wydania blokuje port 10080 dla HTTP, HTTPS i połączeń FTP. Pozwoli to na uniknięcie ataków NAT Slipstream 2.0. Pojawia się również wsparcie dla żądań WebSocket przy połączeniach HTTP/2.

Chrome 90

Data wydania: 13 kwietnia 2021

Chrome 90 to przede wszystkim nowe wersje istniejących elementów - przeglądarka otrzymała nowy enkoder AV1, zoptymalizowany pod katem konferencji wideo. Poziom osiąganej przez niego kompresji ma w pełni wykorzystać możliwości sieci oraz umożliwić wysoką jakość połączeń nawet przy niewielkim transferze. Druga ważna nowość to blokowanie portu 554 dla HTTP, HTTPS i serwerów FTP. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - bezpieczeństwo. Wcześniej port służył jako wektor do złośliwych ataków.

Google już wcześniej zablokowało go dla użytkowników biznesowych oraz korporacji. Dalsze zmiany są niewidoczne gołym okiem, ale mają wpływać na szybkość oraz stabilność działania Chrome. Na liście znajduje się lepsze ustawianie wartości CSS, kolejkowanie atrybutów aplikacji webowych, a także renderowanie elementów webowych po stronie serwerów. Ponadto rozszerzona rzeczywistość otrzymała nowe API, umożliwiające lepsze jej wykorzystanie.

Chrome 89

Data wydania: 15 marca 2021

Jak podaje Google, w tej edycji Chrome używa ok. 22% pamięci mniej przy przeglądaniu stron, przy renderowaniu treści o 8% pamięci mniej, a w przypadku GPU oszczędności wynoszą 3%. Jest to możliwe głównie dzięki sprawnej pracy modułu PartitionAlloc, który odpowiada za alokację pamięci. Chrome dla urządzeń Android zawiera również nową funkcję noszącą nazwę Freeze-Dried Tabs, dzięki której czas uruchomienia przeglądarki został skrócony o 13%. Jest to możliwe dzięki temu, że funkcja zapisuje uproszczoną, tzw. lekką wersję zakładek

Chrome 88

Data wydania: 20 stycznia 2021

Wprowadzony zostaje Menadżer haseł - aplikacja, która pamięta wszystkie nasze hasła, a my uzyskujemy do nich dostęp za pośrednictwem jednego hasła głównego. Dochodzi do tego wbudowany skaner haseł, który pozwala sprawdzić, czy nie zostało ono kiedyś użyte do próby przejęcia konta. Przy okazji Chrome sprawdza siłę przechowywanych haseł i proponuje ich zmianę na dłuższe, bardziej skomplikowane i trudniejsze do złamania. Google Chrome wyświetli listę witryn, które zabezpieczone są słabymi hasłami. Przeglądarka sprawdzi również stosowanie tego samego hasła na wielu stronach.

Chrome 87

Data wydania: 18 listopad 2020

Wprowadzone w tej edycji zmiany zwiększają szybkość działania przeglądarki oraz redukują ilości wykorzystywanych przez nią zasobów, zwłaszcza pamięci RAM. Aby tego dokonać, Chrome "wycisza" wszystkie otwarte karty poza aktywną. Efektem nie tylko mniejsze zużycie procesora - nawet pięciokrotnie mniejszego - ale również zwiększenie żywotności baterii. Chrome ma także szybciej startować oraz ładować strony. Wprowadzono mechanizm przeglądania kart oraz ulepszony omnibox.

Chrome 86

Data wydania: 6 październik 2020

Pojawiają się: analizator haseł (sprawdza, czy dane nie zostały narażone na wyciek), funkcja bezpiecznego przeglądania (filtruje nietypowe adresy URL w czasie rzeczywistym), weryfikacja użytkownika za pomocą Face ID, Touch ID oraz kodu dostępu. Od te edycji Google Chrome ostrzega użytkowników przed pobieraniem archiwów. Pojawia się także nowy mechanizm aktualizacji, wyświetlający w prawym górnym rogu informacje o dostępności nowego oprogramowania. Zoptymalizowany kod źródłowy ma zminimalizować zużycie procesora, co z kolei przełoży się na dłuższy czas pracy na baterii.