Chrome - historia aktualizacji [21.07.2021]

Chrome to od roku 2015 najpopularniejsza przeglądarka świata, wyprzedzająca konkurencje o kilka długości. Jak zmieniała się w kolejnych wydaniach? Oto historia jej aktualizacji.


Ponieważ w momencie pisania tego tekstu mamy już edycję numer 92, pełne zestawienie wszystkich inkarnacji Chrome byłoby kolosalnie długie. Dlatego zaczynamy spis od edycji Chrome 86. Artykuł będzie uzupełniany na bieżąco o kolejne edycje.

Chrome 92

Data wydania: 21 lipca 2021

Od tego wydania Na niektórych stronach pojawią się dodatkowe pytania o uprawnienia, dotyczące zwłaszcza lokalizacji oraz mikrofonu. Ponadto użytkownik może kliknąć na ikonkę kłódki przy adresie, aby zobaczyć wszystkie zezwolenia, które udzielił danej witrynie. Kolejne nowości związane są z Chrome Actions. Pozwala użytkownikowi na wykonywanie z paska adresu kilku akcji - jak kasowanie historii lub ciasteczek. Teraz dochodzi do tego kolejna - sprawdzanie bezpieczeństwa. Pozwoli na sprawdzenie bezpieczeństwa haseł oraz przeskanowanie wtyczek i rozszerzeń w celu znalezienia złośliwych. Inne nowości to zarządzanie ustawieniami bezpieczeństwa oraz zarządzanie synchronizację.

Zobacz również:

  • Z paska adresu Chrome zniknie kłódka. Dlaczego?
  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [05.08.2021]
  • Google: ciasteczka zostają w Chrome

Chrome 91

Data wydania: 26 maja 2021

Pojawia się WebOTP API, które umożliwia transfer haseł jednorazowych z SMS-ów w ramkach typu cross-origin iframe, a także File System Access API. To pierwsze z pewnością przyda się osobom, które korzystają z iCloud czy Shopify i chcą wykorzystać w pełni możliwości własnych serwerów. Drugie doradza użytkownikom pobierającym pliki, jakie powinny mieć nazwy oraz gdzie najlepiej je zapisać.

W edycji 91 wprowadzona zostaje możliwość skopiowania pliku ze schowka za pomocą kopiuj-wklej (Ctrl+C, Ctrl+V) do aplikacji sieciowej. Taki plik jest traktowany jak możliwy jedynie do odczytu, a więc nie ma szans, aby został nadpisany czy uszkodzony w jakikolwiek inny sposób. Poza tym przeglądarka od tego wydania blokuje port 10080 dla HTTP, HTTPS i połączeń FTP. Pozwoli to na uniknięcie ataków NAT Slipstream 2.0. Pojawia się również wsparcie dla żądań WebSocket przy połączeniach HTTP/2.

Chrome 90

Data wydania: 13 kwietnia 2021

Chrome 90 to przede wszystkim nowe wersje istniejących elementów - przeglądarka otrzymała nowy enkoder AV1, zoptymalizowany pod katem konferencji wideo. Poziom osiąganej przez niego kompresji ma w pełni wykorzystać możliwości sieci oraz umożliwić wysoką jakość połączeń nawet przy niewielkim transferze. Druga ważna nowość to blokowanie portu 554 dla HTTP, HTTPS i serwerów FTP. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - bezpieczeństwo. Wcześniej port służył jako wektor do złośliwych ataków.

Google już wcześniej zablokowało go dla użytkowników biznesowych oraz korporacji. Dalsze zmiany są niewidoczne gołym okiem, ale mają wpływać na szybkość oraz stabilność działania Chrome. Na liście znajduje się lepsze ustawianie wartości CSS, kolejkowanie atrybutów aplikacji webowych, a także renderowanie elementów webowych po stronie serwerów. Ponadto rozszerzona rzeczywistość otrzymała nowe API, umożliwiające lepsze jej wykorzystanie.

Chrome 89

Data wydania: 15 marca 2021

Jak podaje Google, w tej edycji Chrome używa ok. 22% pamięci mniej przy przeglądaniu stron, przy renderowaniu treści o 8% pamięci mniej, a w przypadku GPU oszczędności wynoszą 3%. Jest to możliwe głównie dzięki sprawnej pracy modułu PartitionAlloc, który odpowiada za alokację pamięci. Chrome dla urządzeń Android zawiera również nową funkcję noszącą nazwę Freeze-Dried Tabs, dzięki której czas uruchomienia przeglądarki został skrócony o 13%. Jest to możliwe dzięki temu, że funkcja zapisuje uproszczoną, tzw. lekką wersję zakładek

Chrome 88

Data wydania: 20 stycznia 2021

Wprowadzony zostaje Menadżer haseł - aplikacja, która pamięta wszystkie nasze hasła, a my uzyskujemy do nich dostęp za pośrednictwem jednego hasła głównego. Dochodzi do tego wbudowany skaner haseł, który pozwala sprawdzić, czy nie zostało ono kiedyś użyte do próby przejęcia konta. Przy okazji Chrome sprawdza siłę przechowywanych haseł i proponuje ich zmianę na dłuższe, bardziej skomplikowane i trudniejsze do złamania. Google Chrome wyświetli listę witryn, które zabezpieczone są słabymi hasłami. Przeglądarka sprawdzi również stosowanie tego samego hasła na wielu stronach.

Chrome 87

Data wydania: 18 listopad 2020

Wprowadzone w tej edycji zmiany zwiększają szybkość działania przeglądarki oraz redukują ilości wykorzystywanych przez nią zasobów, zwłaszcza pamięci RAM. Aby tego dokonać, Chrome "wycisza" wszystkie otwarte karty poza aktywną. Efektem nie tylko mniejsze zużycie procesora - nawet pięciokrotnie mniejszego - ale również zwiększenie żywotności baterii. Chrome ma także szybciej startować oraz ładować strony. Wprowadzono mechanizm przeglądania kart oraz ulepszony omnibox.

Chrome 86

Data wydania: 6 październik 2020

Pojawiają się: analizator haseł (sprawdza, czy dane nie zostały narażone na wyciek), funkcja bezpiecznego przeglądania (filtruje nietypowe adresy URL w czasie rzeczywistym), weryfikacja użytkownika za pomocą Face ID, Touch ID oraz kodu dostępu. Od te edycji Google Chrome ostrzegać użytkownik przed pobieraniem archiwów. Pojawia się także nowy mechanizm aktualizacji, wyświetlający w prawym górnym rogu informacje o dostępności nowego oprogramowania. Zoptymalizowany kod źródłowy ma zminimalizować zużycie procesora, co z kolei przełoży się na dłuższy czas pracy na baterii.