Chrome ma przyspieszyć i zwiększyć bezpieczeństwo

Google informuje, że nowa wersja beta przeglądarki Chrome wprowadza dwie ważne nowości. Pierwsza z nich ma na celu przyspieszy wczytywania stron za pomocą ich wstępnego renderingu (prerendering). Druga to nowa technologia ostrzegająca przed pobieraniem i uruchamianiem złośliwego oprogramowania.

Chrome

Na blogu Google czytamy, że nowa beta przeglądarki Chrome wczytuje strony jeszcze przed wpisaniem ich całego adresu. Jak to działa? Gdy podajemy adres URL i zostaje on automatycznie uzupełniony, to Chrome już w tym momencie rozpoczyna wstępne renderowanie (prerendering) strony. Zmniejszy to czas, który potrzebny jest od kliknięcia przycisku Enter do pełnego wyświetlenia strony.

Drugą nowością jest technologia Safe Browsing, która ma chronić użytkowników przed pobieraniem i instalowaniem złośliwego oprogramowania w formie plików wykonywalnych (np. .exe lub .msi). Niekiedy internauci są nakłaniani do uruchamiania malware'u, który udaje np. oprogramowanie antywirusowe, a Chrome ma teraz informować, które pliki są niebezpieczne.

Przeglądarka będzie ostrzegała przed plikami znanymi jako niebezpieczne oraz pobieranymi ze stron zawierających duży udział złośliwego oprogramowania. W takich sytuacjach użytkownicy będą nakłaniani do przerwania działań związanych z tym plikiem. Stopniowo Chrome ma rozpoznawać coraz więcej zagrożeń czyhających w sieci.

Oprócz nowej wersji przeglądarki biurkowej, Google zaprezentowało także aplikację Chrome dla Androida. Ona także jest na razie w fazie beta.