Chrome może wyprzedzić Firefoksa nawet w tym roku

Według najnowszych danych, od stycznia 2011 roku udziały przeglądarki Chrome w rynku wzrastały o jeden procent miesięcznie. Firefox tracił w tym czasie 0,4 proc miesięcznie. Obecnie Chrome ma 23,61 procent, a Firefox 26,79 proc. udziałów w rynku.

Google Chrome
Dane pochodzą z serwisu StatCounter, który pokazuje też, że pierwszą pozycję ciągle utrzymuje Internet Explorer notujący obecnie 41,66 proc. udziałów w rynku. Jednak wartość ta ciągle maleje. Dane NetApplications podają nieco inne liczby, ale i według ich szacunków, Chrome (16,2 proc.) może wyprzedzić Firefoksa (22,5 proc.) już w połowie 2012 roku.

Przeglądarka Chrome jest intensywnie reklamowania przez Google. Doczekała się nawet kilku reklam telewizyjnych. Niedawno pojawiła się sentymentalna reklama, w której ojciec przy użyciu rożnych usług Google przygotowuje kapsułę czasu dla swojej córki. Po jej pojawieniu się w maju, Chrome zanotowało największy wzrost popularności w bieżącym roku.

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [2.12.2021]
  • Edge zniechęca do pobierania Chrome
  • Mozilla Firefox w Microsoft Store. Wreszcie

Firefox spotyka się natomiast z krytyką za nowy, sześciotygodniowy cykl wydawniczy. Prowadzi on do szybszego wprowadzania nowych możliwości, ale zaowocował także pojawieniem się pewnych błędów oraz problemami z funkcjonowaniem różnych wtyczek. Chrome przejmuje też użytkowników Internet Explorera. Chodzi zwłaszcza o osoby korzystające ze starszych wersji przeglądarki w systemie Windows XP. IE9 na Windows 7 ma się dobrze i pnie się w górę.

Jeśli chodzi o przeglądarki mobilne, to wg Stat Counter przoduje Opera (22,45 proc.). Gonią ją jednak domyślne przeglądarki iPhone'a (19,9 proc.) oraz Androida (16,75 proc.). Dane NetApplications pokazują jednak zupełnie inny obraz rynku. Wynika z nich, że dominuje przeglądarka Safari dostępna w iOS (55,6 proc.), druga jest Opera Mini (18,9 proc.), a trzeci Android (16,0 proc.).