Chrome przejdzie na HTTP 2.0

Popularna przeglądarka od Google wkrótce zmieni się pod względem technicznym, co ma wpłynąć na jej szybkość oraz bezpieczeństwo użytkowników. Stosowany od ponad pięciu lat standard SPDY zostanie zastąpiony przez HTTP 2.0.

SPDY to protokół warstwy do transmisji danych, bazowany na TCP. Z zapowiedzi Google wynika, że już wkrótce zostanie on porzucony. Używa go nie tylko Chrome, ale również Firefox, Opera i mniej popularne przeglądarki, jest on również zaimplementowany jako część systemu Windows 8.1. To właśnie ten protokół odpowiada także za wyświetlanie reklam Google. Został on stworzony z powodu wolnego czasu ładowania stron za pomocą zwykłego HTTP. Po jego zastosowaniu czas otwierania witryn spadł o ponad 60%, a przy połączeniach szyfrowanych - 55%. Programiści z Internet Engineering Task Force od jakiegoś czasu pracują nad rozwojem HTTP/2, który bazuje na SPDY.

Chrome na różnych urządzeniach (foto: oficjalna strona Chrome)

Chrome na różnych urządzeniach (foto: oficjalna strona Chrome)

Protokół nie jest jeszcze gotowy do użycia, ale prace nad nim weszły już w finałową fazę. Gdy tylko będzie gotowy i zostanie oficjalnie zaprezentowany światu, potrzebne jeszcze będzie zaimplementowanie jego obsługi przez administratorów serwerów, co może zając nieco czasu, jednak do końca tego roku wszystko powinno być gotowe. A co się tyczy użytkowników Google Chrome - HTTP 2.0 zostanie zaimplementowane w przeglądarce w ciągu kilku najbliższych tygodni i będą z niego korzystać jako pierwsi na świecie.