Chrome umożliwi zgłaszanie podejrzanych stron

Oferowany przez Google dodatek do przeglądarki Chrome umożliwia zgłaszanie przez każdego użytkownika podejrzanych/niebezpiecznych witryn.

Dodatek ten nazywa się Suspicious Site Reporter. Po jego instalacji można zobaczyć w prawym, górnym rogu, jaskrawą flagę. Po kliknięciu na nią pokazuje się możliwość zaraportowania witryny, na której się przebywa. Google sprawdzi ją i jeżeli będzie na niej coś nie w porządku, użytkownicy będą ostrzegani za każdym razem, gdy będą chcieli się na nią dostać. Cały czas używane są do tego roboty skanujące sieć i budujące listę adresów, o których wiadomo, że skrywają malware, inwazyjne reklamy czy pliki mogące uszkodzić komputer użytkownika. Deweloperzy oprogramowania mogą korzystać z API dodatku, aby dodawać do niego swoje własne aplikacje.

Chrome umożliwi zgłaszanie podejrzanych stron

Ale pierwsze testy Suspicious Site Reporter niezbyt zachwycają. Na kilku stronach, które znamy i odwiedzamy od dawna, dostaliśmy ostrzeżenie, że są podejrzane. Sprawdziliśmy strony IDG - tu na szczęście (i słusznie) ostrzeżenie się nie pojawiło. Inicjatywa Google jest jak najbardziej pozytywna, jednak pamiętajmy, że większość dobrych antywirusów samoczynnie blokuje połączenie z podejrzanymi witrynami. Ciekawe, co w sytuacji, gdy wejdą ze sobą w konflikt - jeden mechanizm ochronny uzna stronę za podejrzaną, drugi - za normalną? Jeśli ktoś chce się o tym przekonać, może pobrać wtyczkę w każdej chwili. Wymaga Chrome w wersji 75.

Zobacz również:

  • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [23.07.2021]
  • Google: ciasteczka zostają w Chrome
  • Najlepsze antywirusy na Maca 2021