Chrome wkrótce z nową funkcją bezpieczeństwa

Google zapowiada wprowadzenie w Chrome 94 nowej funkcji, znacząco wpływającej na bezpieczeństwo oraz prywatność połączeń z witrynami.

Protokół HTTPS szyfruje połączenie ze stroną internetową, zapewniając, że żadne dane przesyłane i odbierane na linii serwer-komputer nie zostaną przejęte lub podpatrzone przez strony trzecie. Protokół jest szeroko rozpowszechniony, a Google ma nadzieję na jeszcze większe jego upowszechnienie dzięki funkcji HTTPS-First. Pojawi się ona w przeglądarce Chrome w wersji 94, która została zaplanowana na wrzesień b.r. Na czym konkretnie będzie polegać?

Gdy włączy się HTTPS-First jako funkcję domyślną, przeglądarka będzie samoczynnie zmieniać HTTP na HTTPS wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Jeśli nie będzie takiej możliwości, wówczas użytkownik zobaczy ostrzeżenie informujące, że może pojawić się ryzyko przechwycenia danych. Gdy je zaakceptuje - strona załaduje się normalnie, jeśli nie zaakceptuje - połączenie zostanie przerwane. We wpisie na firmowym blogu Google podaje, że początkowo HTTPS-First nie będzie włączone domyślnie, jeśli jednak funkcja ta znajdzie uznanie wśród użytkowników, kolejne wydania będą mieć ją jako domyślną.

Zobacz również:

  • Używasz Chrome? Natychmiast zainstaluj ważną łatkę!

Ze wpisu możemy dowiedzieć się również, że 88% użytkowników sieci nie rozumie, co oznacza symbol kłódki przy adresie strony. Jak wykazała ankieta, większość osób myśli, ze oznacza to bezpieczeństwo i nie kojarzy tego ze stosowaniem bezpiecznego protokołu HTTPS. Z drugiej jednak strony - nie muszą, ponieważ zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikowi leży po stronie twórców przeglądarek.

Źródło: TechSpot