Chrome wspiera skrypty Greasemonkey

Chrome 4.0 zyskał możliwość obsługi skryptów, z których do tej pory mogli korzystać użytkownicy Firefoksa za pośrednictwem rozszerzenia Greasemonkey. 40 tys. skryptów dostępnych w repozytorium Userscripts.org jest teraz bezpośrednio obsługiwane przez przeglądarkę Google'a.

Wraz z opublikowaniem stabilnej wersji Chrome'a 4.0, użytkownicy zyskali możliwość korzystania z rozszerzeń wzbogacających funkcjonalność przeglądarki Google'a. Wśród nich są skrypty przygotowane przez użytkowników dla rozszerzenia Greasemonkey. Umożliwia ono korzystanie ze skryptów napisanych w JavaScripcie, które modyfikują przeglądane strony WWW.

O ich natywnym wspieraniu przez Chrome'a poinformował we wpisie na blogu Chromium Aaron Boodman, inżynier programowania. To właśnie on w 2004 r. napisał Greasemonkey.

Zobacz również:

  • Najlepsze rozszerzenia VPN dla Google Chrome [AKTUALIZACJA]
  • To rozwiązanie Firefoxa da Ci pelną prywatność w sieci

Przygotowane przez użytkowników skrypty znajdują się na stronie Userscripts.org. Jest ich ponad 40 tys.

"Instalacja jest szybka i łatwa, podobnie jak w przypadku rozszerzeń. Dzieję się tak, gdyż skrypty użytkowników zostały przekształcone w rozszerzenia. To oznacza, że można je blokować lub odinstalowywać, podobnie jak ma to miejsce w przypadku rozszerzeń" - napisał Boodman na blogu.

Skrypty można instalować w Chromie wprost ze strony Userscripts.org. Jednak nie wszystkie działają. Według Boodmana spowodowane jest to różnicami między Chromem i Firefoksem. Boodman szacuje, że nie działać może nawet jedna czwarta wszystkich dostępnych skryptów. W przypadku znalezienia takiego skryptu Boodman zachęca do poinformowania o tym jego autora. Zaleca też rozwagę w stosowaniu skryptów. Część z nich ma bowiem dostęp do prywatnych danych użytkowników w różnych serwisach, chociażby na stronach banków.

Więcej informacji The Chromium Blog