Chrome zamiast Firefoksa w Ubuntu

Mark Shuttleworth, założyciel Canonical i główny dowodzący pracami nad systemem operacyjnym Ubuntu, powiedział w rozmowie z Network World, że jest miłośnikiem Chrome'a. Dodał, że przeglądarka internetowa Google już wkrótce może wymienić Firefoksa w instalce Ubuntu.

Czy Chrome zastąpi Firefoksa w domyślnej paczce oprogramowania Ubuntu?

Polecamy:

Zobacz także:

Firefox jest domyślną przeglądarką internetową w Ubuntu od października 2004 r., kiedy na rynku pojawiło się pierwsze otwarte wydanie tego systemu. Do tej pory, miłośnicy Ubuntu byli też miłośnikami Firefoksa, a mnóstwo pulpitów zdobiły tapety z lisem lub pandą małą.

Dlaczego więc zespół Ubuntu myśli o zmianie? A może jest to tylko odosobniony pomysł Shuttlewortha? Nawet jeśli, to trzeba się z nim liczyć, bo informatyk i biznesmen znany jest w środowisku Open Source jako "Dobrowolny, dożywotni dyktator" (ang. Benevolent Dictator for Life, bdfl).

Jego zdaniem niezwykła szybkość zmian wprowadzanych w Chrome oraz jakość i wydajność tej przeglądarki, doskonale współgrają z planami Ubuntu. Jak wiadomo, system operacyjny ma teraz jeszcze poważniej zagrozić Windows w walce o "desktopy". Skoro tak, musi wiązać się z najlepszymi programami.

Miłośnicy Firefoksa mogą być jednak spokojni, przynajmniej do wydania Ubuntu 12.04 (planowanego na kwiecień 2012) - mówi Shuttleworth. Oczywiście, nawet po zmianie domyślnej przeglądarki, użytkownicy Ubuntu będą mogli korzystać z Firefoksa. Linuksowe dystrybucje, podobnie jak Windows, umożliwiają instalację dowolnych, przygotowanych dla nich aplikacji.