Chrome zyskuje, reszta traci - oto najnowsze dane o przeglądarkach

Jak co miesiąc pokazano podsumowanie dotyczące udziału w rynku przeglądarek na komputery stacjonarne i laptopy. Na rynku liczy się pięć, a reszta... jest milczeniem.

W skali globalnej nie zmieniło się nic - rządzi niepodzielnie Internet Explorer, mający 58,01% rynku. Jest to jednak lekki spadek, ponieważ na końcu czerwca miał on 58,38%. Powody do zadowolenia ma Google - Chrome zyskało ponad 1% i jego udział to 20,37%, czyli używany jest na co piątej maszynie świata. Miejsce trzecie okupuje wciąż Firefox, któremu zmiany nie pomogły i z 15,54% spadł na 15,08%. Miejsce czwarte to natomiast Safari, które również zalicza spadek. 30 VI 2014 przeglądarka Apple znajdowała się na 5.28% maszyn, teraz jest to wynik 5,16%.

Chrome zyskuje, reszta traci - oto najnowsze dane o przeglądarkach

Opera od roku wykazuje powolny upadek i pod koniec lipca spadła poniżej 1% rynku. Aktualnie jej wynik to 0,99%. Zmniejszył się również udział mniej popularnych przeglądarek i nic nie wskazuje na to, aby mogły one przekroczyć choćby 1%. Na dzień 30 VII 2014 roku wynik wszystkich razem to zaledwie 0,40%, co jest nieznacznym spadkiem o 0,01%. Podsumowując - choć IE ma się świetnie, to Chrome z miesiąca na miesiąc rośnie. W ciągu ostatnich 11 miesięcy udział przeglądarki Google wzrósł o ponad 5%. Jeśli natomiast Firefox nadal będzie się zsuwał w dół, niedługo nie będziemy mogli mówić o "trzech wielkich przeglądarkach", ale co najwyżej o dwóch.

Zobacz również:

  • Używasz Chrome? Natychmiast zainstaluj ważną łatkę!
  • Firefox - historia aktualizacji [08.09.2021]
  • Przeglądarki internetowe - popularność na świecie [sierpień 2021]