Chromebook 13 od Acera z procesorem Nvidia Tegra K1, czyli 13 godzin na baterii

Acer zaprezentował nowego laptopa z systemem Chrome OS, który wyróżnia się na tle innych urządzeń tego typu w ofercie tej firmy. Producent zdecydował się na wykorzystanie w nowym Chromebooku 13 procesora od Nvidii, a konkretnie nowego modelu Tegra K1. Ma to zapewnić ponadprzeciętny czas pracy na zasilaniu bateryjnym.

Do oferty Acera dołączył właśnie nowy laptop pracujący pod kontrolą opracowanego przez Google systemu operacyjnego Chrome OS. To urządzenie jest jedyne w swoim rodzaju z dwóch powodów: to pierwszy Chromebook od Acera z 13-calowym ekranem oraz pierwszy Chromebook w ogóle z procesorem Nvidia Tegra K1. Do tej pory Chromebooki opierały się głównie o architekturę x86 i procesory Intela, a wyjątkiem był np. jeden model Samsunga, który korzystał z chipu ARM, a konkretnie układu koreańskiej firmy o nazwie Exynos.

Nowy Chromebook 13 od Acera oferowany będzie wk ilku różnych konfiguracjach. W podstawowej wersji użytkownikom oddane zostanie 16 GB pamięci wewnętrznej oraz 2 GB pamięci operacyjnej w cenie 300 dolarów. W nieco droższej konfiguracji (380 dolarów) znalazło się 32 GB pamięci flash oraz 4 GB RAM. W obu tych przypadkach 13-calowa matryca będzie mieć rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli.

Trzecia, tańsza wersja (280 dolarów) też będzie miała 16 GB pamięci i 2 GB RAM, ale rozdzielczość ekranu wyniesie tylko 1366 na 768 pikseli. Oprócz tego do oferty Acera dołączy jeszcze jeden Chromebook 13 skierowany do sektora edukacyjnego (w cenie 330 dolarów). 13-calowa matryca będzie mieć rozdzielczość 1366 na 768 pikseli, ale w środku znajdzie się 4 GB pamięci RAM i 16 GB dysk SSD.

Nowego laptopa od Acera wyróżniać będzie bardzo długi czas pracy z dala od gniazdka. Dzięki zastosowaniu procesora Tegra K1 od Nvidii oraz systemu Chrome OS czas pracy nowego Chromebooka szacowany jest na 13 godzin, czyli nawet dłużej niż w przypadku 13-calowego MacBooka Air od Apple.

źródło: zdnet.com