Chromebook. Kupiłbyś taki komputer?

Od kilku dni można już zamawiać netbooki z systemem Chrome OS. Postanowiliśmy przyjrzeć się im dokładniej. Czy byłbyś zainteresowany zakupem takiego komputera?

Chromebook Acer AC700

Chromebook Samsung z serii 5

Polecamy:

Zobacz też:

System Chrome OS od początku opisywany był jako system operacyjny dla netbooków. W maju jednakże na konferencji Google I/O pojawiła się inna nazwa dla tego typu urządzeń - Chromebooki.

Kilka dni temu pierwsze Chromebooki pojawiły się w systemie przedsprzedaży na Amazon i BestBuy. Co prawda oferta dostępna jest na razie wyłącznie dla mieszkańców USA, lecz z pewnością wkrótce się to zmieni.

Wybór Chromebooka - niezbyt skomplikowana sprawa (na razie)

Obecnie wybór Chromebooków jest mocno ograniczony. Acer oferuje bowiem dwa modele w cenie od 350 USD, czyli tyle samo co Samsung, którego oferta zaczyna się jednakże od 430 USD.

W tej chwili wybór Chromebooka jest więc dosyć prosty. Google deklaruje jednak, że do końca roku na rynku pojawi się więcej tego typu komputerów, także innych producentów.

Aby zobrazować dokładniej obecnie dostępną ofertę postanowiliśmy porównać produkty Acera i Samsunga.

Chromebooki Acera i Samsunga są do siebie pod wieloma względami bardzo podobne. Są lekkie (ważą ok. 1,5 kilograma) oraz cechują się stosunkowo niewielką grubością (odpowiednio 2,54 cm i 2,03 cm). Oferują dwurdzeniowe procesory 1,66 GHz Intela, 2 GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci flash. Pozwalają też na prowadzenie rozmów wideo, odczyt danych z kart pamięci oraz komunikację z zewnętrznymi urządzeniami za pomocą dwóch portów USB.

Na szczęście występują również między nimi różnice. Podstawowa dotyczy wielkości zastosowanego wyświetlacza. Produkt Acera oferuje bowiem 11,6-calowy panel LCD, zaś jego konkurent większy, 12,1-calowy. Warto jednak zaznaczyć, że sprzęt Acera cechuje większa rozdzielczość (1366 x 768 pikseli przy 1280 x 800 pikseli Samsunga), dzięki czemu użytkownik pomimo mniejszego ekranu może liczyć na nieco większą przestrzeń roboczą.

Kolejna różnica (dla niektórych osób bardzo ważna) dotyczy wyjść wideo. O ile bowiem Chromebook Acera pozwala na połączenie z telewizorem HD za pomocą nowoczesnego cyfrowego interfejsu HDMI, o tyle Samsung z serii 5 oferuje jedynie stare analogowe wyjście D-Sub (i to dostępne za pomocą opcjonalnego adaptera).

Sprzęt Samsunga przewyższa natomiast produkt Acera pod względem ogromnie istotnego parametru, jakim jest długość czasu pracy na baterii. Wedle zapewnień producenta powinien on bowiem pozwolić na pracę z dala od gniazdka elektrycznego przez maksymalnie 8,5 godziny, czyli aż o 2,5 godziny więcej niż AC700.

Ponadto, co może nie jest bardzo istotne, lecz jednak może mieć wpływ na decyzję potencjalnych klientów, Samsung z serii 5 dostępny jest w dwóch kolorach: szarym i białym.

Jeżeli chodzi o ceny, korzystniej wypada tutaj Chromebook Acera. Z samym Wi-Fi kosztuje on bowiem 350 dolarów, a z Wi-Fi i 3G 430 dolarów. Samsungi są nieco droższe. Wersja z Wi-Fi dostępna jest obecnie za 430 dolarów, a z Wi-Fi/3G za 500 dolarów.

A jakie jest wasze zdanie na temat opartych na "przeglądarkowym" systemie Chrome OS netbooków? Czy, jeżeli pojawi się taka możliwość, rozważycie zakup takiego komputera, czy raczej pozostaniecie przy "zwykłym" netbooku?